Polčák: Uzavřel se kruh z 90. let

Rozhovor s poslancem Stanislavem Polčákem

Pro poškozené lidi v závažných majetkových kauzách se amnestie může jevit jako dovršení procesu z 90. let, z doby symbolu tunelářství, říká jen těsně před Vánoci čerstvě zvolený předseda sněmovního ústavně-právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09).

2. 1. 2013

Srovnejte amnestii udělenou slovenským prezidentem a amnestii Václava Klause...

Rozdíl je zcela patrný v tom, jak je slovenská amnestie propracovaná: týká se trestných činů, kde převážně nefiguruje úmysl, jedná se tedy o nižší formy zavinění. A je tam důraz na osobu pachatele - mluvíme o těhotných ženách, lidi se závažnými zdravotními problémy. V české amnestii jde o velmi paušální a zobecňující přístup, který vyjímá jen skutečně nejzávažnější trestné činy - a u některých osob ani to ne. Výjimkou jsou těžké újmy na zdraví, sexuální činy, usmrcení. To je velmi velkorysé beneficium, které se dostává pachatelům trestných činů. Navíc nejsou do detailu známy důsledky amnestie. Zasahuje i do probíhajících jednání, o to víc není znám počet dotčených.

Polčák: Symbol tunelářské doby souvisel s etapou, kdy vládě šéfoval Václav Klaus. Tato amnestie do jisté míry kruh uzavírá.

Říkáte velkorysá amnestie - nevidíte v tom záměr?

Já nechci panu prezidentovi podsouvat záměr. Případná korekce ale přísluší předsedovi vlády a on měl dopad velmi zvažovat a nechat si vypracovat analýzu. V pozici premiéra bych chtěl znát názor i příslušného resortu, vězeňské služby a vzhledem k tomu, že se to týká i probíhajících trestních stíhání, tak i policejního prezídia, případně nejvyššího státního zastupitelství.

Podle Polčáka mohlo být odškodnění obětí jednou z podmínek amnestie: "Zaráží mě, že prezident nezvážil postavení právě poškozených a že pachatelům podmínku nestanovil."

Právě - za amnestii je z Ústavy odpovědná vláda. Teď se ale jednotliví členové vlády diví a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg rozčiluje. Není to ale pak i jejich chyba?

Zodpovědný je premiér, on spolupodepisuje. Z Ústavy není patrné, že by měl tuto záležitost projednávat ve vládě. To, že vláda zasedá ve sboru, by ovšem předjímalo minimálně informovat členy vlády o takovémto záměru. Nevím, že by byla informována vláda, spíš předpokládám, že o šíři amnestie ne.

Jaký vysílá signál do společnosti, že amnestováni jsou i korupčníci, tuneláři, zkrátka závažná majetková trestná činnost - a oběti domáhající se náhrady škod mají smůlu?

Pro tyto oběti se amnestie může jevit jako dovršení procesu z 90. let. Symbol tunelářské doby souvisel s etapou, kdy vládě šéfoval Václav Klaus. Tato amnestie do jisté míry kruh uzavírá.

Polčák: Skromná amnestie udělená slovenským prezidentem ukazuje, kam by se mohla ubírat.

A není paradoxní, že ji kontrasignuje premiér vlády "boje proti korupci"? Vy jste jako poslanec součást vládní koalice...

Mě udělení amnestie poté, co jsem si ji přečetl, rozčílilo. Dokonce jsem volal předsedovi našeho poslaneckého klubu Petru Gazdíkovi, abych ho po prvotních našich víceméně pozitivních vyjádřeních upozornil na šíři amnestie. Všichni říkáme, že amnestie je přípustným prostředkem, ale dopady měla vláda zvážit.

Jan Němec

aktualne.cz, 2. 1. 2012, rubrika: Domácí

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme