Pekarová Adamová plánuje příští rok cestu na Tchaj-wan

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) plánuje příští rok cestu na Tchaj-wan. Cesta by měla mít také obchodní charakter, sněmovní delegaci by doprovázeli čeští podnikatelé. Pekarová Adamová to řekla na dnešním setkání s novináři. Cesta by se mohla podle ní uskutečnit v první polovině roku, termín se dojednává s tchajwanskou stranou.

23. 11. 2022

"Náplň cesty bude zaměřena nikoli jenom politicky, ale i obchodně. Byla by doprovázena početnou delegací podnikatelů, kteří mají zájem o zvýšení svých obchodních příležitostí ve spolupráci s Tchaj-wanem," uvedla předsedkyně dolní komory. Možností je podle ní mnoho díky technologické vyspělosti Tchaj-wanu.

"Snažíme se, aby fungovala dobře už dlouho navázaná spolupráce, kterou započal zejména pan předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS)," podotkla Pekarová Adamová. Užší kontakty s Tchaj-wanem nastartovala před dvěma lety senátní výprava v čele s Vystrčilem. Uskutečnila se přes hrozby a protesty Číny a nesouhlas Hradu či představitelů tehdejší vlády Andreje Babiše (ANO).

Návštěva představitelů Sněmovny by měla podle Pekarové Adamové vyjádřit jasnou podporu Tchaj-wanu. "V rovině diplomatických vztahů je to významné i z hlediska geopolitiky, protože Tchaj-wan je v permanentním ohrožení ze strany Číny, které narůstá," poznamenala. Tchaj-wan je demokratický stát, jehož nezávislost Čína neuznává. Čínský komunistický režim ostrov považuje za svou vzbouřeneckou provincii.

Zdroj: ČTK, 23.11.2022

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme