× Pojďte do toho s námi.

Niedermayer: Projídáme svou budoucnost. Vláda objevila kouzlo života na dluh

3. 9. 2020

Ještě před rokem premiér Andrej Babiš zrušení superhrubé mzdy odmítal. Dnes chce superhrubou mzdu zrušit a je pro 15% zdanění práce. Co se v posledním roce změnilo? „Došlo k obrovskému myšlenkovému přerodu hnutí ANO, pro vládu dnes není problém udělat do státního rozpočtu trvalou díru. Vláda přišla na kouzlo života na dluh,“ soudí europoslanec za TOP 09 a STAN Luděk Niedermayer.

Vláda podle něj nekoncepční a dluh navyšující operace odstartovala už před časem. „Vzpomeňte například na absurdní záležitost se zdaněním piva, došlo ale i k dalším změnám DPH, nedávno se například vláda vzdala příjmu z daně z převodu nemovitosti. V rozporu s dlouhodobou penzijní strategií navýšila penze a další sociální dávky. Výsledkem bylo, že i v dobách očekávaného růstu trpěl rozpočet deficitem,“ připomíná europoslanec.

V blízké budoucnosti by tak podle něj v rozpočtu mohlo strukturálně chybět až 150 miliard korun. „Je to astronomická a v našich polistopadových – a koneckonců i předlistopadových – dějinách naprosto nevídaná situace,“ upozorňuje.  

On sám prý není zarytým odpůrcem zvýšených výdajů a investic. Výdaje ale podle něj v budoucnu musí přinést zisky. „To vyžaduje promyšlené investice. Ne to, co dělá vláda, což je nebezpečný ekonomický populismus,“ tvrdí Luděk Niedermayer. „Za tento dluh si nic nekoupíme, projíme část své budoucnosti a dřív či později tento problém budeme muset řešit.“

„Populistický příspěvek pro důchodce“

Dalším z ekonomických kroků vlády Andreje Babiše je jednorázový příspěvek seniorům ve výši 5000 korun. „Nedává mi to žádný smysl. Žádný ekonom ani člověk se zdravým selským rozumem v tom smysl nemůže vidět. Bezesporu je možné vybrat jiné skupiny, které jsou v důsledku pandemie pod velkým stresem, například samoživitele. Toto není nic jiného než předvolební populismus,“ soudí Luděk Niedermayer.

Jaké důchody si tedy nyní můžeme dovolit? A jak by podle něj měla vypadat skutečná penzijní reforma? Poslechněte si celý rozhovor s Luďkem Niedermayerem.

Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál, Dvacet minut Radiožurnálu, 2.9.2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer
Témata:
Rozpočtové určení daní
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram EPP

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme