Niedermayer: Emisní povolenky jsou autopilot, který nás vede k dekarbonizaci

1. 9. 2022

(editovaný přepis rozhovoru ČRo)

Cena emisních povolenek je na rekordní hodnotě téměř 100 euro za tunu CO2. Přesto s nimi Evropská unie odmítá zastavit obchodování, a tak pomoct snížit ceny elektřiny, jak doufá Polsko.

„V současné krizi hrají emisní povolenky jen malou roli. Zastavení jejich obchodování by mělo dlouhodobé závažné následky, škody by převýšily přínosy," uvádí v Pro a proti europoslanec TOP 09 Luděk Niedermayer.

„Povolenky se promítají i do cen na spotovém trhu, což je elektřina vyrobená ze zemního plynu, a to tak, že jedna megawatthodina, která se koncem minulého týdne obchodovala až za 1000 eur, se nyní obchoduje kolem 600. Ale tzv. velmi drahá emisní povolenka tam dělá cenu pouze 50 eur. Zásadní pro jejich vyhnání je cena zemního plynu a ta se zvýšila z 20 eur za megawatthodinu na skoro 300. Řešme tedy průsak cen plynu do elektřiny, neintervenujme na trhu, který má malý vliv," navrhuje Niedermayer.

Výhodou povolenek je podle něj právě to, že jde o fungující tržní nástroj. „Ano, cena fluktuuje, ale vyvíjí se podle toho, jak úspěšně dekarbonizujeme ekonomiku. Povolenky jsou autopilot, který nás směřuje k cíli, u emisní daně bychom pořád museli zvažovat, jestli jejich výše stačí, nebo ne."

„Uhelné elektrárny nyní mají astronomické zisky," dodává Niedermayer. „Musí sice nakupovat emisní povolenky, ale odhad jejich ceny je kolem 200 eur, zatímco elektřina je mezi 500 a 1000 eury. Zrušení povolenek by zkomplikovalo dekarbonizaci ekonomiky a potrestalo by firmy, které s nimi zodpovědně obchodují a investovaly do dekarbonizace. Zavedli bychom tedy chaos a dopad na ceny by byl malý."

„Právě podíl obnovitelných zdrojů nám pomůže se z této krize vymanit. Není také pravda, že nejsme schopni kalkulovat, jaké náklady na zastropování cen plynu budou. Proto je nutné víc pracovat s čísly a méně s emocemi," doporučuje Luděk Niedermayer.

Zdroj: Český rozhlas, Pro a proti, 31.8.2022

Štítky
Osobnosti: Luděk Niedermayer
Témata: Energetika, EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme