Ministr nebude mít feudální pravomoci

Komentář Jaromíra Drábka

23. 6. 2009 | 10:00

Zájmu médií i veřejnosti minulý týden tak trochu unikla podstatná událost. Poslanci schválili návrh daňového řádu, který upravuje proces výběru daně a přináší spoustu pozitivních novinek hlavně pro podnikatele, ale také pro ostatní poplatníky. Vyzdvihnout zde musím především jednu změnu – ministr financí již nebude mít pravomoc prominout daň v individuálním případě.

Pamatujete se na kauzu, kdy bylo propíráno jméno exministra Bohuslava Sobotky, který údajně prominul daň hoteliéru Dvořákovi, příteli jiných sociálnědemokratických politiků? Ačkoli ministr musel postupovat podle předpisů, pochyby v mysli běžného občana zůstávají. Proč nemusí jeden podnikatel zaplatit daň a jiní ano? Pochyby dále ještě vzrůstají, protože podle stávajícího zákona není možno důvody prominutí zveřejnit. Ve státě, kde si o korupci vyprávějí vrabci na střeše a průzkumy veřejného mínění její existenci zřetelně naznačují, se není čemu divit.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se proto v návrhu daňového řádu této pravomoci dobrovolně zbavil. A to je dobře. Nežijeme totiž v žádné absolutistické monarchii a ministr financí nemá mít feudální pravomoci. Promíjení je třeba řešit systémově a vyhnout se pochybným ad hoc zásahům, které by mohly vzbuzovat dojem korupce.

Propříště bude možné promíjení daně z důvodů nesrovnalostí v daňových zákonech pouze v plošných případech, což přinese rovné zacházení se všemi poplatníky, kteří se ocitnou ve stejné situaci. Podmínky promíjení se na rozdíl od současnosti budou muset také předem zveřejnit. To jistě přispěje k větší právní jistotě poplatníků a nezavdá příčinu možným pochybnostem.

Kromě výše uvedeného přínosu určitě poplatníci přivítají posunutí splatnosti daně, která byla stanovena nad rámec tvrzení poplatníka, až po rozhodnutí o odvolání. Nyní musí poplatník zaplatit vyměřenou daň, i když s její výší nesouhlasí a odvolá se. Každé rozhodnutí finančního úřadu musí být odůvodněno. Nový zákon také zkracuje lhůtu, po jejímž uplynutí se lze bránit proti nečinnosti finančního úřadu. A konečně dojde i k větší elektronizaci výběru daní.

Je jen škoda, že daňový řád představuje jediný pilíř komplexní daňové reformy, který se podařilo prosadit. Ty zbývající – sjednocení výběru daní a všech odvodů na jedno místo a jednoduchý zákon o dani z příjmu nezaplevelený výjimkami – čekají na další vládu.
Jaromír Drábek, člen PV TOP 09
Právo, 23. 6. 2009, rubrika: Trhy & ekonomika, strana: 15

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jaromír Drábek
Témata:
Hospodářství, Veřejná správa a regionální rozvoj
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme