Lidé nás oťukávají, uspějeme

25. 6. 2009 | 10:29
KDU-ČSL se orientuje výrazně doleva, říká Jaroslava Schejbalová z přípravného výboru strany TOP 09

Břeclav - Stranickou knížku KDU-ČSL vlastnila jen půl roku. V lednu ji vrátila. Ještě před Kalouskovou revoltou. Nikdy předtím ale nebyla členkou žádné politické strany. „Šla jsem za svými přáteli, ale znatelná levicová orientace současných lidovců mě zklamala,“ komentuje své rozhodnutí Jaroslava Schejbalová z Břeclavi.

Přes třiadvacet let pracuje v oblasti sportu. Čtyři roky je ředitelkou regionálního sdružení Českého svazu tělesné výchovy v Břeclavi. Miroslav Kalousek si ji teď vybral do přípravného výboru nově vzniklé středově zaměřené strany TOP 09.

 

* Proč jste přijala tuto politickou funkci? Máte málo práce?

Práce mám dost, někdy chodím spát i ve tři ráno. Ale když mě pan Kalousek oslovil, abych mu pomohla ve svém regionu, neváhala jsem. Nelíbí se mi, jak se česká politika po dvaceti letech orientuje jen dvěma směry. Doleva nebo doprava.

* Co Kalouska na vás zaujalo?

Ví, že hraji vždycky fair play, to mám ze sportu. Ví také, že mě v regionu každý zná. A neprovází mě žádné politické kauzy. Jen pracuji.

* Už se to nějak projevilo? Myslím, jestli se do vaší strany hrnou davy lidí.

Mám zatím hodně pozitivních reakcí od lidí, kteří s námi sympatizují. Nové členy zatím nemůžeme přijímat, protože se čeká na zaregistrování našich stanov na ministerstvu vnitra. Ty by mohly být schválené za deset dní. Zatím jde veškerá organizace přes brněnskou kancelář.

* Takže žádní noví členové?

Lidé jsou hodně opatrní a zatím si nás oťukávají.

* Věříte v úspěch?

To nepochybně. Mám reakce lidí, že vítají středovou změnu. Je hodně těch, kteří nechtějí levicovou politiku, ani pravicovou. Chtějí, aby je zastupovali lidé se zdravým rozumem.

* KDU-ČSL, ze které ale vlastně TOP 09 vzniká, byla přece takzvanou stranou středu.

To už bohužel není pravda. Orientuje se výrazně doleva a to některým členům vadí. Proto se rozhodli jít vlastní cestou. Nastal čas.

* TOP 09 je tedy jakousi KDU-ČSL II?

V žádném případě. I když vychází z původních Kalouskových myšlenek. Ve vznikající straně lidovců byly dobré a on je nezměnil. Například, že daně a odvody nesmí trestat vyšší pracovitost. Sociální systém se musí postarat o slabší, ale nesmí je demotivovat k pracovitosti a další.

* Blíží se parlamentní volby a za rok komunální. Jaké jsou vaše ambice?

Věřím, že se dostaneme do parlamentu.

* Nemáte ale moc času na to, abyste sehnali silnou základnu.

Počet členů není rozhodující. Rozhodnou přece voliči.

* Na kolik křesel si myslíte?

Co nejvíc, aby se dalo něco ovlivňovat.

* Co komunální politika? Koho byste si zvolili za koaličního partnera?

Určitě by to nebyli velmi levicově smýšlející partneři.

* Co byste chtěla například změnit?

Určitě bych chtěla podpořit rozvoj sportu i v malých vesnicích. Chtěla bych, aby politici vnímali sport intenzivněji a poskytovali na jeho rozvoj víc peněz. Jednou ze zásadních věcí je například práce na tom, aby se naše republika nezadlužovala stále víc. Počítám totiž s tím, že někdy budu mít vnoučata. A nechci, aby mě kopali do hrobu za to, že jsem pro jejich budoucnost nic neudělala.

Mladá fronta DNES, 25. 6. 2009, rubrika: Jižní Morava, strana: 2, autor: Dagmar Humpolíková
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme