Kalouskův recept

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

27. 2. 2012

Martin VESELOVSKÝ, moderátor

Jak snížit deficit státního rozpočtu, ministr financí Miroslav Kalousek navrhl balík opatření, která by to měla zařídit. Na balík se kritickým okem podívali i koaliční partneři ODS a Věci veřejné a z balíku je rázem balíček, a to ještě jen možná. Premiér Petr Nečas totiž říká, na opatřeních se musíme shodnout všichni, což zatím nevypadá úplně reálně. Navíc je tu otázka. Znamená snížení schodek rozpočtu automaticky i zdravé veřejné finance České republiky? Dobrý večer u Událostí, komentářů. Onen balík opatření je zatím spíš balíkem variant. Mohl by obsahovat změny penzí, mohl by obsahovat změny sazby DPH, tedy i možná dražší potraviny nebo třeba razantně nižší výdajové paušály pro živnostníky.

Jan ČERNÝ, redaktor

Petr VAŠEK, redaktor

Škrty Miroslava Kalouska nakonec zřejmě nebudou tak tvrdé, jak se ještě včera čekalo. Z Kalouskova reformního jídelníčku totiž už dnes chtějí Věci veřejné vyškrtnout zmrazení důchodů, ODS zase odmítá snížení výdajových paušálů pro živnostníky a Věci veřejné navíc odmítají i zvýšení DPH na potraviny na 20 procent.

Vít BÁRTA, předseda poslaneckého klubu /VV/

Věci veřejné především odmítají a zcela jednoznačně odmítají zmrazení důchodů. 20procentní DPH na potraviny v žádném případě Věci veřejné podporovat nebudou.

Jan ČERNÝ, Petr VAŠEK

Pro představu. Kdyby ministr financí prosadil svůj plán sjednotit DPH na 20 procentech jen s výjimkou knih, novin a léků, zaplatila by průměrná 4členná rodina měsíčně o 300 až 400 korun víc než dnes. Ke zvýšení nižší sazby DPH na vybrané zboží a služby ale příští rok přece jen dojde. Zdraží například teplo, nové byty, veřejná doprava, nebo vstupenky na kulturní akce.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/

Robustní zvýšení příjmů z inkasa DPH s tím, že budeme ještě diskutovat o tom, jak ta, ty sazby budou vypadat.

Jan ČERNÝ,  Petr VAŠEK

A víc peněz do rozpočtu mají platit i bohatí. ODS totiž vůbec poprvé za posledních 15 let připustila, že by souhlasila s druhou sazbou daně z příjmů. Ale jen v případě, že vláda zpomalí růst důchodů.

Petr NEČAS, předseda strany, premiér /ODS/

Prostě vysokopříjmové skupiny by se podílely tím, že by byla prohloubena progrese například zavedením druhé sazby u daně z příjmů fyzických osob.

Jan ČERNÝ, Petr VAŠEK

Se zpomalením růstu penzí přitom souhlasí celá koalice. V příštích letech by mohly růst zhruba o polovinu méně než doteď. Ministr financí Miroslav Kalousek připouští, že jeho úsporný balíček dopadne na každého. Bez tvrdých škrtů ale prý potřebných 42 miliard ušetřit nepůjde.

Miroslav KALOUSEK

Po přechodnou dobu je nezbytné požádat o oběti všechny.

Jan ČERNÝ, Petr VAŠEK

Úsporný balíček ale jednoznačně odmítá levicová opozice.

Jan MLÁDEK, stínový ministr financí /ČSSD/

Jediné, co nám předkládají, je, že se máme prošetřit v prosperitě. V případě Řecka se ukazuje, že to nefunguje.

Jan ČERNÝ, Petr VAŠEK

Koalice bude znovu o Kalouskově úsporném balíčku jednat příští středu. Schválit by ho měla do konce března. Jan Černý a Petr Vašek, Česká televize.

Martin VESELOVSKÝ

A ve studiu ministr financí a 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, dobrý večer, pane ministře.

Miroslav KALOUSEK

Dobrý večer, děkuji za pozvání.

Martin VESELOVSKÝ

Jak daleko je vaše dohoda v koalici ohledně toho balíku opatření.

Miroslav KALOUSEK

Teď máme dvě možnosti, buď budeme si povídat o tom, o čem dnes skutečně jednali ekonomičtí ministři a kam se to jednání posunulo, anebo budeme komentovat ten akční sestřih z vašeho zpravodajství. Ty věci spolu souvisí pouze zdánlivě. Já spíš doporučuji hovořit o tom, co se dnes skutečně stalo, nikoliv o tom, co bylo natočeno. Souhlasíte?

Martin VESELOVSKÝ

To tak klidně můžeme, pane ministře, udělat a proto, prosím, odpovězte na moji otázku, jak daleko je koaliční dohoda nad těmi tématy, o kterých jste dnes kromě jiného na tiskové konferenci mluvili.

Miroslav KALOUSEK

To, co je jasný posun v tom jednání a na první jednání je to velmi pozitivní posun, je jasná dohoda ekonomických ministrů, že přesto, že ekonomika bude stagnovat, to znamená, meziročně nebudou navyšovány příjmy z nárůstu ekonomiky, přesto vláda nerezignuje na svoji fiskální strategii a chce snižovat deficity stejným tempem, jako na začátku svého programového prohlášení, což samozřejmě znamená vzhledem k tomu, že příjmy budou stagnovat, aktivnější opatření, razantnější opatření, chcete-li bolestivější opatření, než jsme očekávali na samém začátku funkčního období. V roce dva tisíce..., ano.

Martin VESELOVSKÝ

Jenom pardon, čistě technicky, pane ministře financí, to je odpověď na moji otázku? To je zároveň odpověď, jaká shoda panuje v koalici?

Miroslav KALOUSEK

Ano, ano, to je.

Martin VESELOVSKÝ

To znamená, abych to interpretoval, panuje shoda na tom, že ano, musíme něco udělat, ale ještě nevíme jak.

Miroslav KALOUSEK

Já bych ještě dopověděl, protože to není všechno. To znamená, panuje shoda na tom, že ta aktivní opatření v letošním roce budou zhruba ve 24 miliardách výlučně na straně úspor, které si vláda zaváže ve svých výdajích. V roce 2013 to bude zhruba 42 miliard, ale tam už na straně příjmů i výdajů. A v roce 2013 85 miliard. Ty léta 2013 i 2014 logicky už vyžadují změnu rozpočtové legislativy, já jsem navrhl nějaký balík opatření, říkejme tomu balík.

Martin VESELOVSKÝ

Jenom, jenom čistě pro informaci, to je ten balík opatření, který visí vyvěšen na vašich webových stránkách?

Miroslav KALOUSEK

Ano, na našich webových stránkách.

Martin VESELOVSKÝ

A to je váš návrh, návrh ministra financí.

Miroslav KALOUSEK

Na našich, ministr financí musí jít s kůží na trh, to znamená, on dává nějaký podklad do té diskuse a v tom materiálu je i napsáno a tady je prostor pro koaliční dohodu, protože samozřejmě musíte počítat s kompromisy. Je možné dávat různé substituce za ta opatření, která navrhuji, není možné ten celkový objem změkčit. A to je klíčové na té dnešní dohodě, že prostě těch 42 miliard jsme odhodláni snížit v roce 2013 a 85 jsme odhodláni snížit v roce 2014. A ještě jedna věc, která je mimořádně důležitá, že jsme si vědomi všechny tři vládní strany, všichni ekonomičtí ministři ze všech vládních stran, že to nelze udělat bez dvou základních pilířů na příjmové i výdajové straně, že toho nelze dosáhnout bez toho, aniž by se výrazně snížilo tempo nárůstu sociálních transferů, tedy jiná valorizace, popřípadě zamražení důchodů po přechodnou dobu, ano.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře, opět technická poznámka. V tuto chvíli je na stole zmražení růstu penzí?

Miroslav KALOUSEK

V tuto chvíli je na stole, jsou celkem tři varianty. Buď zmražení růstu penzí, ano, já jsem na přechodnou dobu po tři roky navrhoval zmražení, je možný kompromis, který navrhuje třeba ministr práce a sociálních věcí, že nepůjde o zmražení, ale že valorizace půjde úplně jiným tempem pouze o pojistné, které se podaří vybrat navíc.

Martin VESELOVSKÝ

Abychom byli, pane ministře, úplně konkrétní, tak průměrný důchod se v roce 2011 se pohyboval někde těsně nad 10 tisíci korunami měsíčně. Pro tohoto člověka by to znamenalo co?

Miroslav KALOUSEK

Abychom byli úplně konkrétní, valorizace důchodů pro rok 2013 podle stávajícího mechanismu znamená zhruba nárok 12 miliard, v roce 2014 25 miliard korun. Tohle tempo je neufinancovatelné za předpokladu, že se nezvyšuje ani výběr pojistného, ani výběr příjmů ze stagnující ekonomiky. Já si dokážu představit kompromis, že to nebude zamraženo a že se valorizovat bude třeba o 2 až 3 miliardy. Ale nemůžeme o jedenáct, nemůžeme o dvanáct. Zrovna tak u DPH si dokážu představit, že budou trochu jinak vypadat ty sazby, než já navrhuji, ale nemůžu si nepředstavit, že bude výrazně ve prospěch důchodového účtu posíleno inkaso z výběru DPH a to je obsahem té dnešní dohody. Že konkrétní parametry tempa valorizace důchodů, popřípadě zda bude či nebude zamraženo, popřípadě konkrétní parametry sazeb DPH budou samozřejmě věcí jednání ještě několika týdnů. Ale že tato dvě robustní opatření musí být součástí, na tom je jasná dohoda. A druhá jasná dohoda je, že všechna ta opatření, která zvolíme, musí, a tak já jsem se také snažil ten svůj balík cílit, aby za prvé ta opatření co nejméně podvazovala hospodářský růst, proto nesouhlasím se zvyšováním přímých daní.

Martin VESELOVSKÝ

A za druhé?

Miroslav KALOUSEK

A za druhé, aby zasáhla spravedlivě všechny části populace. Je neospravedlnitelné, aby jakákoliv část populace zůstala jaksi mimo náklady na konsolidaci veřejných.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře, toto bezesporu nejdříve budete muset vysvětlit svým koaličním partnerům, když se dostaneme.

Miroslav KALOUSEK

Nejenom koaličním partnerům, také svým vlastním poslancům. Z té vaší akční detektivky ve zpravodajství bylo zřejmé, že někteří poslanci v koaličních stranách to od svých ministrů také ještě potřebují vysvětlit.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře, pokud bych si dovolil jaksi dát určité pořadí, nejdříve to, předpokládám, budete schvalovat ve vládě a pak teprve některá opatření půjdou do Poslanecké sněmovny.

Miroslav KALOUSEK

Zajisté, samozřejmě.

Martin VESELOVSKÝ

Jinými slovy, vaši koaliční partneři už dnes komentovali některá opatření, které vy jste ve svém materiálu navrhl, například Věci veřejné tvrdí, že budou bojovat proti 20procentní sazbě DPH u potravin a nejen to. Toto dnes České televizi předseda, řekl předseda jejich poslaneckého klubu Vít Bárta.

Vít BÁRTA

Věci veřejné především odmítají a zcela jednoznačně odmítají zmrazení důchodů. 20procentní DPH na potraviny v žádném případě Věci veřejné podporovat nebudou.

Martin VESELOVSKÝ

Tolik Vít Bárta, předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných. Vy jste říkal, že minimálně u sazby DPH si dokážete představit nějaký kompromis. Tak kde je?

Miroslav KALOUSEK

Tak za prvé, dnes jednala porada ekonomických ministrů. Pokud si dobře pamatuji, pan Bárta tam neseděl. A všech.

Martin VESELOVSKÝ

A co to znamená?

Miroslav KALOUSEK

Všech devět, ne, já myslím, že to jednání mají komentovat ti, kteří tam seděli.

Martin VESELOVSKÝ

A proč by ho nemohl komentovat předseda poslaneckého klubu, pane ministře.

Miroslav KALOUSEK

Může samozřejmě, ale on to komentuje ještě v situaci, kdy neví, na čem jsme se dohodli, to je, ale to je problém vašeho zpravodajství, to není můj problém.

Martin VESELOVSKÝ

Není to problém, když už tedy, Víta Bárty? Myslíte si, že on tohle to říkal bez toho, aby věděl, na čem vy jste se dohodli?

Miroslav KALOUSEK

Jsem si tím jist, protože.

Martin VESELOVSKÝ

Jak to víte?

Miroslav KALOUSEK

No, protože vím, kdy, kdy s ním byl točen tento šot a vím, kdy, kdy skončila, kdy skončila porada ekonomických ministrů.

Martin VESELOVSKÝ

Aniž bych chtěl hodnotit Víta Bártu, tak to vypadá, že minimálně ohledně těch 20 procent se celkem trefil, protože přece v tom vašem návrhu je psáno 20 procent a vy jste teď před malou chvílí říkal, že tam je prostor pro nějaké jednání.

Miroslav KALOUSEK

Pochopitelně.

Martin VESELOVSKÝ

Tak se ptám, jak velký.

Miroslav KALOUSEK

Víte, kdybych vám teď řekl, kdybych vám teď řekl, jaké jsou parametrické možnosti, co všechno bude v té spodní sazbě a jak bude vypadat sazba základní a jak bude vypadat sazba snížená, tak z toho zase vaši reportáži učiní detektivku.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře, jste v živém pořadu a v živém rozhovoru.

Miroslav KALOUSEK

Ano, a já vám na to chci seriózně.

Martin VESELOVSKÝ

Detektivku z toho můžeme udělat maximálně my dva.

Miroslav KALOUSEK

Já vám na to chci seriózně odpovědět, že není až tak podstatné, jak ta dohoda bude vypadat, podstatné je, že musí dojít k vyššímu inkasu DPH proti stávajícímu stavu zhruba o 15 až 18 miliard a k tomu dospějeme. Zda budou, nebo nebudou potraviny v základní sazbě, řeknu vám to obecně, čím více toho bude ve snížené sazbě, tím ty sazby budou muset být vyšší. Chceme-li dosáhnout toho, aby ty sazby byly co nejnižší, tak toho musí být co nejvíc v té zvýšené sazbě. A to bude předmětem.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře financí, ale vy víte, na co jsem se ptal. Já jsem se ptal na to, jestli vy, protože předpokládám, že myslíte o několik kroků dopředu, máte připravený nějaký, řekněme, ústupový plán, aby, až se bude jednat s lidmi z Věcí veřejných, abyste řekl, dobře, je tady kompromisní plán a na ten se ptám.

Miroslav KALOUSEK

Nikoliv kompromisní, ale dokonce variantní. V případě, podívejte se, ten cíl je mít vyšší inkaso z DPH zhruba o 15 až 18 miliard. Toho lze docílit různými parametrickými variantami, nejenom tím, že bude jedna sazba 20 procent. Já jsem připraven o těch variantách hovořit. A ten cíl zvýšit inkaso z DPH o 15 až 18 miliard, na tom se zcela jistě dohodneme a pak budeme schopni společně oznámit, jak ty sazby budou vypadat a co v nich bude.

Martin VESELOVSKÝ

Tak, to se týká sazby DPH. Váš další koaliční partner, Občanská demokratická strana, má také problém a to se snížením výdajových paušálů pro živnostníky někam na úroveň roku 2004. Slova ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby.

Martin KUBA, ministr průmyslu a obchodu /ODS/ /20. 2. 2012/

To je pro nás téma, které jsme i opakovaně jak pan premiér, tak já, říkali, že je pro nás nepřijatelné, jediná k diskusi je hranice toho, kdo ještě může paušály využívat a kdo už ne.

Martin VESELOVSKÝ

Vypadá to, že to je další relativně důležité téma z toho vašeho balíku návrhů, které minimálně jedním koaličním partnerem v tomto ohledu je zablokováno.

Miroslav KALOUSEK

Už dlouho a ta diskuse trvá dlouho a já si uvědomuju, že je citlivá, přesto nemůžeme rezignovat na to v rámci tohohle balíku opatření, tam nehledat nějaké řešení, které zajistí rovné daňové podmínky pro všechny. Paušály pro živnostníky je komfort z hlediska administrace účetnictví. To nemůže znamenat, že díky paušálům živnostník nebude platit žádné daně oproti podnikateli, který má právnickou osobu nebo oproti zaměstnanci. A bohužel.

Martin VESELOVSKÝ

A to si myslíte, že Občanská demokratická strana po těch letech odporu na toto přistoupí?

Miroslav KALOUSEK

Bohužel to je současný stav a odkazuji na internetové stránky ministerstva financí, kde jsem zveřejnil příklady, kdy při zhruba stejném hrubém příjmu zaměstnanec, který bere..., dobře.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře financí, ano, to tam je, všichni si to mohou prohlédnout, všichni to, docela dost našich diváků to bezesporu vidělo, ale vy přece budete muset v první řadě přesvědčit ODS, aby kývla na to, že živnostníci budou mít nižší paušály. Ne, že ty paušály budou, řekněme, končit od nějaké výše /souzvuk hlasů/.

Miroslav KALOUSEK

Že živnostníci budou platit spravedlivě stejný daně jako jakýkoliv jiný daňový poplatník.

Martin VESELOVSKÝ

Víte, na co se ptám, jak je chcete přesvědčit ODS.

Miroslav KALOUSEK

Tím, že je zcela jistě neospravedlnitelné, aby v okamžiku, kdy budou zmrazeny nebo výrazně zpomaleny valorizace důchodů, na straně jedné. Na straně druhé po stejnou dobu, kdy budou tato opatření na straně důchodů, budeme vysokopříjmové daňové poplatníky rovněž žádat o oběť, aby přispěli vyšší sazbou, to jsou časově omezené etapy, tak přece není ospravedlnitelné, aby v okamžiku, kdy nízkopříjmové i vysokopříjmové skupiny žádáme o něco větší oběti pro konsolidaci veřejných rozpočtů, aby tady existovala významná skupina daňových poplatníků, které daně platit nebudou. To je.

Martin VESELOVSKÝ

Ale vy jste sám, pane ministře financí, říkal, že Občanskou demokratickou stranu nebo respektive její členové a její vedení už mnoho let, dlouhý čas má konstantní názor, že prostě v tomto ohledu se nic měnit nebude. A proč by teď měli vám, řekněme, vyjít vstříc a říct, ano, máte pravdu.

Miroslav KALOUSEK

Oni přece nevyjdou vstříc mně.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře, nebudeme ale slovíčkařit, ale víte, o čem mluvím.

Miroslav KALOUSEK

Oni vyjdou, oni vyjdou, podívejte se, Občanská demokratická strana léta v rámci konceptu takzvané rovné daně usilovala o rovné daňové podmínky pro všechny. V současné době je to jasně vykalkulovatelné, z hlediska daní z příjmů fyzických osob je tady významná skupina, která je nespravedlivě zvýhodněna na úkor ostatních daňových poplatníků. To nejsou rovné daňové podmínky pro všechny a já si neumím představit, samozřejmě fiskální, podívejte se, fiskálně to není až tak úplně zásadní. Daleko zásadnější jsou opatření, to jsou ty dvě, to jsou ty dva pilíře, na kterém jsme se dnes shodli. Sociální transfery a DPH.

Martin VESELOVSKÝ

Když vy říkáte, pane ministře, že to fiskálně není tak úplně zásadní, znamená to, že byste to nakonec dokázal obětovat?

Miroslav KALOUSEK

Nejsem schopen se s tím smířit z hlediska rovných podmínek pro všechny. Jestliže je ikonou těchto opatření, že své náklady musí nést všechny části populace, a to já jsem přesvědčen, že být musí, jinak je to neospravedlnitelné a společensky neakceptovatelné, tak je nemožné současně říct, že tady určitá skupina OSVČ nebude platit daně za této situace. A já jsem z té diskuse dnes měl pocit, že, dobrá, nemusíme se shodnout na tom, že vrátíme paušály na rok 2004, opět je celá řada variantních možností, parametrických změn spočívajících v užívání, ale že prostě srovnáme daňové povinnosti OSVČ s daňovými podnikateli, s daňovými povinnostmi podnikatelům, který podnikají jako právnické osoby nebo zaměstnanci. Já si myslím, že to je naše povinnost, protože rovné daňové podmínky pro všechny je naprosto přirozená.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře financí, když vy jste, pardon, argumentoval u Občanské demokratické strany jejich předvolebními sliby, rovnou daní, tím, co dlouhé roky bezesporu ODS hlásala, tak je, myslím, na místě se vrátit také do Událostí, komentářů, které byly odvysílány 13.května 2010, tedy před posledními volbami do Poslanecké sněmovny. Vy jste byl sám hostem těchto Událostí, komentářů a toto jste mluvil o případném zvyšování daní.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí, 1. místopředseda strany /TOP 09/ /Události, komentáře 13. 5. 2010/

Strukturální deficit, tedy ten rozdíl mezi příjmy a výdaji, který nás straší nejenom v době krize, ale i v době růstu, kvůli tomuto strukturálnímu deficitu nemůžeme sestavit vyrovnané rozpočty ani v době růstu, nejenom v době krize, se pohybuje zhruba kolem devadesáti miliard. My jsme přesvědčeni, že těchto devadesát miliard lze ušetřit na výdajové straně. Samozřejmě někdo jiný, protože nikdo z nás nejsme nositeli jediné cesty, může říct, že to může být mix zvyšování příjmů i šetření výdajů. My to nenavrhujeme, protože v době krize pokládáme zvyšování daní za škodlivé.

Martin VESELOVSKÝ

Květen roku 2010. Není to, k čemu se teď chystáte, porušení vašich předvolebních slibů?

Miroslav KALOUSEK

Nejenom to, k čemu se chystám, ale jsou tam prolamovány i jiná dogmata, například po přechodnou dobu ona druhá sazba pro vysokopříjmové skupiny. Likvidace.

Martin VESELOVSKÝ

Pardon, pane ministře, předvolební slib je dogma?

Miroslav KALOUSEK

Ne, předvolební slib vychází z nějaké prognózy ekonomiky, kdy jsme vycházeli z hypoteční krize a byla před námi nějaká prognóza růstu ekonomiky v celé Evropě, která se odrážela od nějakých dvou procent a předpokládal nárůst 3, 4, 5 procent meziročního nárůstu. V takovém případě, pokud by se dalo počítat a všechny modely volebního programu počítaly s touto ekonomickou prognózou, nejenom u nás, ale v jiných evropských zemích, v takovém případě skutečně by nebylo potřeba sahat ke zvyšování nepřímých daní, protože ten přírůstem by zajistil onen meziroční hospodářský růst. Jsme-li v situaci, jsme-li v situaci stagnace, ano.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře, dovolíte, pane ministře financí, prosím. Pojďme si, prosím, ještě jednou podívat na tu klíčovou část, kterou jste říkal, prosím.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí, 1. místopředseda strany /TOP 09/ /Události, komentáře 13. 5. 2010/

V době krize pokládáme zvyšování daní za škodlivé.

Martin VESELOVSKÝ

"V době krize pokládáme zvyšování daní za škodlivé," ale k tomu se teď chystáte a ta situace je, není přece příliš rozdílná od roku 2010, teď je krize, tehdy jste mluvili o krizi, v čem je rozdíl?

Miroslav KALOUSEK

Rozdíl je v onom ekonomickém cyklu. Léta 2008 až 2010 byly roky poměrně dramatických propadů hrubého domácího produktu a krátké, krátké ekonomické krize, která se poměrně rychle vyrovnala. To, co je teď před námi z hlediska dlouhé, dluhového problému eurozóny, není cyklická krize, ale poměrně dlouhé období ekonomické stagnace.

Martin VESELOVSKÝ

A k čemu, pane ministře, prosím, tedy spíše, pane 1. místopředsedo TOP 09, k čemu jsou tedy předvolební sliby.

Miroslav KALOUSEK

V případě, předvolební sliby jsou zcela zásadní z hlediska přístupu k problému tak, jak ty problémy řešíme. Jestliže jsme jasně řekli, že chceme zastavit dluhovou expanzi v České republice, že chceme konsolidovat veřejné rozpočty, jestliže jsme se k tomu zavázali, jestliže jsme slíbili, že se nebudeme bát říkat i nepopulární věci, i bolestivé věci, tak za předpokladu, že se změní ekonomické prostředí nejenom u nás, ale v celé Evropě, potažmo v celém světě, tak logicky musíme ty naše nástroje konsolidace veřejných rozpočtů přizpůsobit tomu prostředí. Musely to udělat všechny evropské vlády. To, co by bylo a co by byla zrada volebních slibů, pane redaktore, by bylo, no, tak ekonomika neporoste, daně zvyšovat nemůžeme, to znamená, strukturální deficit likvidovat nebudeme. To by bylo porušení volebních slibů.

Martin VESELOVSKÝ

Jinými slovy, tehdy jste se mýlil.

Miroslav KALOUSEK

Naplnění, ne, tehdy všechny prognózy předpovídaly jiný vývoj ekonomiky, nikdo v roce 2010 nepředvídal dlouhodobou vleklou krizi v eurozóně. Prostě nikdo.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře, ještě jedna otázka. V půlce února tohoto roku řekl premiér Petr Nečas, že protikorupční politika vaší vlády uspořila podle konzervativního odhadu, to jsou jeho slova, desítky miliard korun. Máte představu, kolik jich bylo přesně a kam šly ty peníze?

Miroslav KALOUSEK

Víte, já jsem velmi zdrženlivě komentoval i tuto kvantifikaci. Já, já o těch úsporách nevím.

Martin VESELOVSKÝ

Premiér o nich ví a vy ne? Já tomu nerozumím, pane ministře. Moc se omlouvám.

Miroslav KALOUSEK

Ne, já dám příklad. Pan premiér například řekl, že bylo uspořeno desítky miliard korun proto, protože jsme neukončili bez výběru vítězné nabídce onen často komentovaný obří ekotendr. No, tam nedošlo k úspoře ani o jednu jedinou korunu, výběrové řízení takzvaného obřího ekotendru byl pokus najít nabídku, která by byla výhodnější, než je řešení ekologických škod se současným stavem.

Martin VESELOVSKÝ

Počkejte, pane ministře financí, teď jestli tomu úplně správně rozumím, tak vy jako správce pokladny České republiky říkáte, že před 14 dny premiér mluvil tak trochu do větru.

Miroslav KALOUSEK

Myslím, že dostal velmi špatné podklady, je škoda, že jsem mu je nedal já. Já jsem si dovolil říct, že.

Martin VESELOVSKÝ

Od koho je dostal?

Miroslav KALOUSEK

To já nevím. Ale jsem si jist, že na obří, on řekl, že na obřím ekotendru jsme ušetřili desítky miliard a je snadno doložitelné, že na tom jsme neušetřili ani korunu.

Martin VESELOVSKÝ

Je možné, že ty podklady dostal od vicepremiérky Karolíny Peake?

Miroslav KALOUSEK

To já nemohu vyloučit. Ale já opravdu, já jsem mu je nedával. Kdybych mu je dával, tak ode mě dostal podklad, že tam jsme neušetřili ani korun. Pouze se nám nepodařilo najít výhodnější nabídku, a protože se nám ji nepodařilo najít, tak pokračujeme dál stejným způsobem a protože dál pokračujeme stejným způsobem, jak už to děláme 10 let, a děláme to dál úplně stejně, tak nemůžeme říct, že jsme něco ušetřili, neušetřili jsme nic.

Martin VESELOVSKÝ

Když se nemůžete ministr financí a předseda vlády shodnout na tak, řekněme, triviální věci, jestli opravdu Česká republika protikorupčním bojem reálně ušetřila desítky miliard korun, nebo ne, tak se vraťme na začátek. Opravdu si myslíte, že se dohodnete na nějakém kompromisním řešení ohledně vašeho návrhu těch opatření do let 2012 až 14?

Miroslav KALOUSEK

Nepochybuji ani vteřinu, protože v tomto případě ty podklady na stůl dávám já. A to jsou čísla přesná, doložitelná, to nejsou virtuální odhady.

Martin VESELOVSKÝ

Když se nedohodnete?

Miroslav KALOUSEK

Já si to neumím představit, já jsem přesvědčen, že se dohodneme a ta dnešní diskuse posunula skutečně tu dohodu o velký kus dopředu. Dohodli jsme se na tom, že nalezneme ta aktivní opatření, dohodli jsme se na tom, kde je nalezneme, dohodli jsme se na tom, že musí zasáhnout všechny vrstvy populace, že nesmí zůstat nikdo jaksi diskriminován na úkor těch ostatních, pardon, že nikdo nesmí být pozitivně diskriminován na úkor těch ostatních.

Martin VESELOVSKÝ

Kdyby se vaše, váš pohled na tu věc jevil příliš optimistickým někdy v budoucnosti, tak co to znamená, že se rozpadne koalice na tomto tématu?

Miroslav KALOUSEK

No, ta vláda by ztratila svoji právo na existenci, protože je to vláda rozpočtové odpovědnosti. Pokud by přestala dělat rozpočtově odpovědnou politiku, tak by obtížně měla právo na existenci, ale protože si je vědoma své odpovědnosti, tak se zcela jistě dohodne a v té rozpočtové konsolidaci nepoleví. Tam jsem opravdu optimista.

Martin VESELOVSKÝ

Pane ministře financí, díky za návštěvu i za komentář, hezký večer. Na shledanou.

Miroslav KALOUSEK

Já děkuji taky.

ČT 24, 27. 2. 2012, Pořad: Události, komentáře

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme