Kalouskovi analytici: Peníze odešly na Rittigovu adresu

Protikorupční policie v roce 2011 podle žalobců selhala při prověřování okolností obřího solárního byznysu, z něhož tekly stamiliony na Kypr. Jde o případ prodeje solárních elektráren Amun. Re polostátní firmě ČEZ.

30. 4. 2013

Finančně analytický útvar ministerstva financí v roce 2011 zjistil, že z projektu odešlo 210 milionů do neprůhledné firmy na Kypr, nepřímého polovičního vlastníka právě Amun. Re. 24. 11. 2011 informovali finanční analytici protikorupční policii. „Na adrese této společnosti má například sídlo i společnost Rittig & Partners Limited,“ uzavřel Finančně analytický útvar svůj dopis, jehož obsah MF DNES zná.

Je tedy jasné, na co finanční analytici chtěli upozornit: od polostátního ČEZ chodí stovky milionů korun do neprůhledné firmy, která má stejné sídlo jako firma vlivného lobbisty blízkého ODS Iva Rittiga. Ten se dobře zná s řadou politiků včetně současných ministrů.

Přesto policie po obdržení informací nezahájila úkony trestního řízení, čím by byl spis pod kontrolou žalobce. To je u takto závažného podání od respektovaného státního úřadu neobvyklé. Policie jen formálně vyslechla aktéry a získala část smluv a dalších dokumentů. Spis vypadal v pořádku, měl desítky stran. „Existuje řada kauz, které policisté zpracovávali mimo dozor státního zástupce, ten o nich neměl žádné informace a nemohl tak rozhodnout, jakým směrem v nich dál pokračovat,“ uvedla včera žalobkyně Lenka Bradáčová.

Miroslav Kalousek: V případě Amun. Re jsem byl hluboce šokován z toho, že úroveň informací, na takové míře podrobnosti, které dostaly orgány činné v trestním řízení od finančně analytického úřadu, byly odloženy

Detektiv, který se tehdy s případem setkal, hovoří mimo záznam o obrovských tlacích na to, aby se věc nevyšetřovala. Stejně jako o tom, že získané informace jednoznačně zakládaly důvod k rozsáhlému vyšetřování pod dohledem žalobce. Veřejně svědčit nechce. Ať to tak bylo, či nebylo, jisté je, že pouhé dva měsíce od zjištění finančních analytiků policie kauzu uložila k ledu. Aniž by si vyžádala vysvětlení od ČEZ.

Případ nabral nový směr až na začátku března. To protikorupční policii kritizoval za nečinnost ministr financí Miroslav Kalousek. „V případě Amun. Re jsem byl hluboce šokován z toho, že úroveň informací, na takové míře podrobnosti, které dostaly orgány činné v trestním řízení od finančně analytického úřadu, byly odloženy,“ uvedl. Policisté ihned přispěchali s vyjádřením, že na případu pracují.        

S jedním však nepočítali -když Kalouska slyšel v televizi náměstek vrchní pražské žalobkyně Adam Bašný, nechal kauzu prověřit. Nikdy o ní totiž neslyšel. Dal proto policii pokyn, aby mu předložila spis. A nevěřil svým očím. Neprofesionální a neúplná práce. „Na základě informací z médií jsem počátkem března tohoto roku vyžádal od vedení protikorupční policie informace k této věci. Přezkoumáním výsledku šetření jsem zjistil, že v dané době policie již žádné řízení nevede, neboť věc byla před více než rokem založena,“ uvedl Bašný.

Případ proto přidělil podřízenému státnímu zástupci, který vydal policii jasné pokyny. „Mimo jiné k zahájení úkonů trestního řízení,“ uvedl Bašný. Otázkou je, zda policie dokáže po letech vyšetřování dohnat.

Tomáš Syrovátka, Jana Klímová

Mladá fronta DNES, 30. 4. 2013, rubrika: Solární energie, str. 7

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme