Kalousek: Padne-li euro, půjde i nám o přežití

2. 12. 2011

Boj o přežití. To podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) čeká Česko v případě, že by došlo k pádu eura.

Krach eurozóny, který si zásadně nepřeje, ale který podle něj není „vůbec nereálný“, by měl osudný dopad na ČR a musela by padnout všechna ideologická tabu – ať už daňová, nebo týkající se sociálního státu.

„Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý,“ prohlásil Kalousek v Praze při včerejším setkání se starosty středočeských obcí, které se týkalo hlavně rozpočtového určení daní. Varoval, že „budeme prostě muset hledat úplně jiné vzorce uvažování a (státní) správy. A budou padat tabu. Tabu o sociálních státech a naše tabu o daňové demagogii. Budeme prostě bojovat o přežití.“

Ministr podotkl, že si pád eura rozhodně nepřeje. „Nicméně pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli všechny demokratické strany se musí zmobilizovat ke společnému řešení. A tam musí padnout všechna ideologická tabu, protože pak už to není souboj o ideje, ale boj o holou existenci,“ dodal pro Právo Kalousek.

Miroslav Kalousek: Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý.

Podle něj kvůli problémům ve světových ekonomikách si Česká republika nemůže dovolit hrát hru na různé standardy veřejných služeb.

Kalouskova slova přicházejí v době, kdy zprávy ze zahraničí mluví o tom, že nadnárodní firmy se připravují na rozpad eurozóny, zatímco Evropská centrální banka údajně chystá tisk dalších eurobankovek.

Padne-li euro, půjde i nám o přežití

Ministrova slova jsou o to závažnější, že premiér Petr Nečas (ODS) minulý měsíc v Právu nevyloučil, že v případě, že by se ekonomika propadla jako v roce 2009 (tedy minus čtyři procenta HDP), tak by mohlo dojít i na případné zmrazení důchodů a další snížení platů ve státní správě.

A o prolamování tabu mluvil i šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík. V nedávném rozhovoru pro Právo řekl, že v případě dramatického pádu a dalšího utahování opasků by bylo nutné opustit „ideologické předpojatosti“ a zřejmě by došlo i na, byť symbolické, zvýšení daní nejbohatším. Na dotaz Práva, zda ministerstvo financí připravuje krizový plán, Kalousek odpověděl: „Abychom něco takového nemodelovali, tak bychom nedělali svoji práci pořádně. Musíte se připravovat i na to, o čem se denně modlíte, aby nenastalo.“

Jan Rovenský

Právo, 2. 12. 2011, Rubrika: Titulní strana, str. 1

Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Témata: EU, Hospodářství
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme