Kalousek: Možnost regulovat naše banky je zásadní věc

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

2. 5. 2012

David BOREK, moderátor

Zprávy o Evropské unii, se chystá cosi jako Marshallův plán, možná je to trochu nadsazené, ale informace evropského tisku hovoří o tom, že se plánuje investice do infrastruktury, která by měla podpořit ekonomiku v řádu mnoha a mnoha miliard eur. Téma je jasné, ještě hosty.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ, moderátorka

Ministr financí Miroslav Kalousek je s námi právě teď ve spojení po telefonních linkách. Dobrá ráno vám přejeme.

Miroslav KALOUSEK, ministr financí /TOP 09/

Dobré ráno z Bruselu.

David BOREK

Pane ministře, nejprve ten Ecofin, o čem bude a velice stručně toho zásadního, co probere?

Miroslav KALOUSEK

Naprosto zásadní bod dnešního jednání je směrnice a nařízení rady o kapitálové přiměřenosti bank, takzvaná CRD IV. Jinými slovy, závazek evropských zemí, jakým způsobem budou jednotlivé banky kapitálově vybaveny a jaká bude harmonizace regulace tak, aby se předcházelo některým šokům. Tohle je pro Českou republiku naprosto zásadní bod. Vzhledem k vlastnické struktuře, kterou máme bankovní. My máme v podstatě 99 % bank jsou dcery zahraničních matek. To znamená, my musíme velmi bedlivě hlídat a trvat na tom, aby domácí regulátor měl dostatek kompetencí vůči těmto zahraničním subjektům, a co se skutečně zatím daří oproti původnímu návrhu komise, který nám příliš nevyhovoval, tak to posouváme tak, aby domácí regulátor Česká národní banka měla jako hostitelský regulátor dostatek kompetencí na hlídání dostatečného množství likvidity v těchto zahraničních dcerách, které jsou u nás.

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ

Médii se jako virus šíří informace o Španělsku, že se dostává do velkých problémů. Padne na Ecofinu slovo Španělsko?

Miroslav KALOUSEK

Ne, na tomto Ecofinu nepadne slovo Španělsko už jenom proto, ne že včera nezasedala Eurogroup. Nicméně za 14 dní je nový Ecofin, před něj bude předcházet EuroGroup a také už bude po francouzských volbách. Řada rozhodnutí se evidentně odkládá po francouzských volbách, to je viditelné a na příštím Ecofinu o Španělsku už řeč bude.

David BOREK

Poprosím, pane ministře, abyste okomentoval stručně, v uvozovkách, ten Marshallův plán. Zprávy o tom, že se chystá cosi v řádu desítek nebo spíše několik stovek miliard eur, co by mělo podpořit evropskou ekonomiku, investice do infrastruktury, do energie, do vyspělých technologií, prosím o komentář.

Miroslav KALOUSEK

České ministerstvo financí, včera večer jsem dlouho mluvil se svým polským protějškem, tak ani polské ministerstvo financí nemá víc informací, než máte vy, to znamená, zatím pouze ty průsaky v tisku, pravděpodobně v Evropské komisi se o něčem takovém diskutuje, žádný relevantní materiál jsme neviděli, to znamená, je to velmi těžké komentovat. Já z těch prvních zpráv, kdybych měl říct svůj pocit, tak můj pocit je takový, že si nejsem jist, zda by dokázala v takové rychlosti země Evropské unie to proinvestovat efektivně. Zda by se nejednalo spíše o efekt, ne efektivní vynakládání peněz, ale to je opravdu pocit. Nemohu vyslovit žádný soud, protože jsem neviděl žádný materiál.

David BOREK

Ministr financí Miroslav Kalousek, děkujeme na shledanou.

Miroslav KALOUSEK

Dobré ráno.

ČT 24, 2. 5. 2012

Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Témata: EU, Hospodářství
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme