× Pohněme s tím. Společně!

Kalousek: Lepší výběr daní ministr Babiš nezajistil

5. 1. 2016

(editovaný přepis rozhovoru s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem po tiskové konferenci ministra financí k plnění státního rozpočtu)

Moderátorka

Teď jsme ve spojení s Miroslavem Kalouskem, předsedou TOP 09 a také bývalým ministrem financí. Hezké odpoledne.

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Dobrý den. Děkuji za pozvání. K vystoupení pana ministra financí si dovolím mít tři poznámky. Za prvé si myslím, že by nemělo nikomu uniknout, že to vystoupení se snaží mediálně odklonit pozornost od skutečnosti, že pan ministr je prošetřován Evropským úřadem proti podvodům.

Moderátorka

To s tím momentálně vůbec nesouvisí, protože momentálně se bavíme skutečně o státním rozpočtu ať je ministrem financí kdokoliv.

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

To souvisí, protože pokud se někdo snaží odklonit mediální pozornost, tak by na to měla být veřejnost upozorněna, a ta snaha tady je. Za druhé je tady velmi pozitivní hospodářský růst, který se vládě přihodil. Vláda se o něj nezasloužila, ale buďme všichni rádi, že je. O to smutnější je skutečnost, že vláda mimořádné příjmy, které plynou z mimořádného růstu, nemíní šetřit, ale míní je populisticky rozdat na všechny strany. O čemž svědčí už jen fakt, že deficit na příští rok je plánován dokonce vyšší, než je ten letošní skutečný. A třetí poznámka. Pokud se pan ministr chlubí lepším výběrem daní, tak v absolutních číslech to pravda samozřejmě je. Protože když je vyšší spotřeba a hospodářský růst, tak se také více vybere. Ale tempo výběru daní zaostává za tempem růstu spotřeby a tempem ekonomiky.

Moderátorka

Počkejte, to mi vysvětlete. Když se podíváme na ten výběr daní, který v roce 2015 vzrostl 5,2 %, ekonomický růst se očekává kolem 4, 7 %, 4,5 %.

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Teď jsem to vyslechl, nechytejte mě za slovo. Ta přesná čísla jsem schopen spočítat do večera, ale spotřeba rostla o více než 6 %. Tak o víc jak 6 % měl růst také výběr DPH. Což se nestalo. Jinými slovy, tady je nějaká dynamika spotřeby a dynamika ekonomického růstu, která by měla být rovnocenná s lepším výběrem daní. Ale ten lepší výběr daní je menší než základna, ze které se daně měly skutečně vybrat.

Moderátorka

Takže na druhou stranu rostly investice firem, které jsou pak samozřejmě odečitatelnou položkou pro daně. Což se také projevilo. Ale to je také dobrá zpráva díky ekonomice?

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Hovoříme-li o investicích, vláda plánuje investovat pořád méně, než jsme investovali my v době krize. Ale i z těch investic se platí DPH. Jinými slovy, když porovnáte růst spotřeby za rok 2015 a růst výběru DPH, tak to nesedí. DPH se vybírá pomaleji. To, co pan ministr sliboval, jak zlepší výběr daní, se neděje. On vybral víc z větší základny ekonomického růstu, který zaplaťpánbůh tady je, ovšem bez zásluhy této vlády. Zdůrazňuji, že na tom nenese vláda jakoukoliv zásluhu, ani vláda naše. Protože kdybychom měli tvrdit, že na tom nějaká vláda nese zásluhu, tak ta naše. Ekonomika má zhruba dvouletou setrvačnost. Nemyslím si, že na tom nějaká vláda nese zásluhu.

Moderátorka

Pojďme teď k další informaci, co řekl ministr financí Andrej Babiš. „Poměrně jsme dluh snížili. Začali jsme pracovat s penězi. Jen za rok 2015 jsme vydělali 540 milionů korun na peněžních operacích.“

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

V dobách dluhové krize státu jsem konzervativně nashromáždil poměrně velkou dluhovou rezervu, abychom si nemuseli půjčovat v situaci, kdy by to pro nás bylo nevýhodné. Dluhová rezerva se počítá do celkové výše dluhu, ale ne do čistého dluhu. Tu rezervu pan ministr rozpustil, čímž snížil absolutní dluh, ale samozřejmě nezastavil zadlužování. Když máte deficitní hospodaření, tak si na to můžete půjčovat. Jinými slovy, pan ministr toho dosáhl díky třem parametrům. Za prvé rozpustil z velké části rezervu, kterou jsem nashromáždil já.

Moderátorka

Kolik to bylo, jen abychom věděli?

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Když jsem opouštěl ministerstvo financí tak ta rezerva byla přes 300 miliard. Byly to peníze, které měl stát k dispozici. Tu ministr víceméně rozpustil. Druhý parametr je, že se skutečně začalo lépe hospodařit s penězi, protože jsem k 1. lednu 2013 nastartoval státní pokladnu, která umožňuje daleko lepší hospodaření s cashflow a pan ministr využívá opatření, které tady existuje od 1. 1. 2013. On do toho nic nového nepřinesl. Využívá to, což je dobře a kvůli tomu to také bylo zřízeno, ale není to jeho zásluha. Ten třetí důvod je hospodářský růst. Protože to číslo je relativní, je to výše zadlužení vůči HDP. Když HDP roste, tak mírně klesá i to procento. Ale hlavní faktory byly rozpuštění rezervy a používání projektů státní pokladny, které prosadila ještě naše vláda.  Myslím, že vám potvrdí každý expert, že pan ministr nepřinesl žádné nové systémové opatření. Využívá nástrojů, které zdědil.

Moderátorka

Pojďme ještě k další otázce. Včera se probíraly v souvislosti s rozhovorem s prezidentem Milošem Zemanem nevyčerpané evropské dotace. Zároveň jsme dnes, ale slyšeli, že jsme v roce 2015 byli jedni z největších příjemců dotací v Evropě vůbec. Dalo by se říci, že možná spolu s Bulharskem do té doby ale také nejhorší. Jak se tady o to dělí řekněme zásluha vlády?

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Jak dobře je vláda schopna čerpat dotace uvidíme v příštím roce. V letošním roce dojížděla fiskální perioda 2007-2013, která měla ještě dva roky prodlevu. To znamená, že letos je poslední rok, kdy se mohlo čerpat. Vláda vyčerpala všechny možné nedočerpané prostředky a myslí si, že pro to udělala více méně maximum. Vždycky můžete říct, že mohla udělat ještě víc, ale myslím si, že v rámci svých možností pro to udělala maximum. Ovšem jak dobře umí čerpat peníze, uvidíme v příštím roce, protože v příštím roce se bude čerpat už z té periody, kterou vláda připravovala. Nejsem velký optimista, i když bych si samozřejmě přál, abych se mýlil.

Moderátorka

Miroslav Kalousek, který trochu netradičně až velmi pozitivním hodnocením skončil náš rozhovor o finančním hospodaření České republiky v minulém roce. Díky.

Miroslav KALOUSEK, předseda strany /TOP 09/

Objektivně, ne překvapivě.  Mějte se moc hezky. Na shledanou.

zdroj: ČT24, 5. 1. 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Miroslav Kalousek
Témata:
Daňový systém, Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme