Kalousek: Elektřina zdraží nejvíce o 5,5 procenta

Rozhovor s ministrem financí Miroslavem Kalouskem

20. 10. 2010

Moderátor (Jan BUMBA):

Cenový náraz, který by od ledna mohl zasáhnout odběratele elektřiny, nebude tak drtivý, jak předpovídaly odhady posledních týdnů. Vláda dnes přijala scénář, který by měl růst cen udržet do 5,5 procenta, jak pro domácnosti, tak pro podniky. Aby nedošlo ke skokovému zdražení kvůli příspěvkům na obnovitelné solární zdroje, má být na velké fotovoltaické elektrárny uvalena srážková daň ve výši 26 procent. Stát by tak měl získat kolem 4 miliard korun a dalších asi 5 miliard zavedením darovací daně na emisní povolenky. To vše je výsledek kompromisu, který s vládními kolegy vyjednal ministr financí Miroslav Kalousek, dobrý den.

 

Host (Miroslav KALOUSEK, ministr financí):

Dobrý den.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Tato dvě daňová opatření a pár dalších kroků, skutečně to zaručí, že za elektřinu budeme od ledna platit maximálně o 5,5 procenta více?

Host (Miroslav KALOUSEK, ministr financí):

Ano, to mohu jménem vlády slíbit. Skutečně nikdo z konečných spotřebitelů, ať už podniky nebo domácnosti, nebudou platit více než 5,5 procenta navýšení oproti letošnímu roku. Já musím říct, že nikdo z nás, který jsme se na tom řešení podíleli, na ně nejsme nijak pyšní. Nedělali jsme nic jiného, než že jsme deformovali deformované, aby deformace na českou ekonomiku byla co nejnižší. Ten výsledek je výsledkem nějakého kompromisu, zaručuje rovné podmínky pro návratnost investorů do fotovoltaických elektráren, kteří investovali do prostředí garantované ceny, což samo o sobě je deformované prostředí. Nějakým způsobem zpoplatňuje elektrárny, které vypouštějí emise do ovzduší, nějakým způsobem se na tom podílí státní rozpočet. Je to maximum možného, aby v příštím roce jak domácnosti, tak podniky, se neocitly pod likvidační kuratelou ceny elektřiny.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Už teď ale, pane ministře, provozovatelé fotovoltaických elektráren se proti tomuto plánu ozvali hodně hlasitě s tím, že měníte pravidla pro jejich podnikání za pochodu. To mají pravdu.

Host (Miroslav KALOUSEK, ministr financí):

My neměníme žádná pravidla za pochodu. V tom zákoně je řečeno, to samo o sobě už je deformace v demokratickém tržním prostředí mít garantovanou výkupní cenu, to samo o sobě je velmi problematické. Vedle toho je tam garantovaná návratnost. Ta návratnost je garantovaná minimálně na patnáct let. Zdroje, které byly připojeny v letech 2007, 2008 mají skutečně tu návratnost mezi jedenácti až patnácti lety. Pak došlo k prudkému snížení nákladů a díky tomu se Česká republika stala investičním rájem boomu, protože nesnížila garantovanou výkupní cenu a pokud chceme mít rovné podmínky pro délku té investiční návratnosti, tak zdroje připojené v letech 2009 a 2010 musíme zatížit nějakým odvodem, protože jinak by klidně se mohli soudit ti, kteří byli zatíženi předtím.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Zároveň ale, promiňte, pane ministře

 

Host (Miroslav KALOUSEK, ministr financí):

Já jen říkám, my deformujeme, já na to nejsem nijak hrdý, my deformujeme deformované, aby celkový dopad na českou ekonomiku byl co nejméně deformující.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Zároveň ale ti podnikatelé, kteří připojili své elektrárny v letech 2009 a 10 tak říkají, že prostě jenom rozjeli byznys za podmínek, které tu byly.

 

Host (Miroslav KALOUSEK, ministr financí):

Dobrá. Na druhou stranu, kdyby volby dopadly jinak a sociální demokracie prudce zvedla přímé daně, tak jak slibovala, tak by se ty podmínky taky změnily. To jsou podmínky, s kterými prostě musí počítat. To jsou argumenty, které já těžko mohu přijmout. Podívejte se, je to velmi jednoduché. Aby cena elektřiny nestoupla o víc, než o 5,5 procenta a to si nemůžeme dovolit, potřebujeme na to zhruba 11 až 12 miliard korun. To prostě musí někdo zaplatit. Fotovoltaické elektrárny tlačily za každou cenu, aby to zaplatily klasické elektrárny, klasické elektrárny si přály, aby to za každou cenu zaplatily fotovoltaické elektrárny. Nemohlo to skončit jinak, než kompromisem, že zhruba 40 procent těchto nákladů zaplatí fotovoltaici, zhruba 40 procent těchto nákladů zaplatí klasické elektrárny, zbytkem se bude podílet státní rozpočet a spotřebitel si může být jist, že cena elektřiny nebude vyšší, než 5,5 procenta.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Vysvětluje ministr financí Miroslav Kalousek. Zatím vám děkuji, ale prosím, ještě zůstaňte na telefonu. Na druhé lince je zástupce České fotovoltaické průmyslové asociace Jan Hlaváč, dobrý den.

 

Host (Jan HLAVÁČ, zástupce České fotovoltaické průmyslové asociace):

Dobrý den.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Pane Hlaváči, myslíte, že je ta daň, která má dopadnout na větší solární elektrárny připojené v posledních dvou letech, je nějak neobvyklý krok v evropských poměrech?

 

Host (Jan HLAVÁČ, zástupce České fotovoltaické průmyslové asociace):

Tak rozhodně je to velmi neobvyklé, protože zatím neexistuje obdobný precedens. Tady v podstatě investoři byli nalákáni na nějaké jasné podmínky a ty podmínky se ruší a v podstatě to není o tom, že by teďka najednou investoři si snížili nějak jako zisky, ale i tak na tom budou dobře. Celá řada z nich ty projekty buďto budou muset prodat nebo je to vyloženě zlikviduje.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Ale stát přece má právo na to, rozhodovat o daních?

 

Host (Jan HLAVÁČ, zástupce České fotovoltaické průmyslové asociace):

Ale ne vlastně hned po tom, co nějakým způsobem rozhodne o pravidlech hry a vzápětí vlastně otočí o 180 stupňů. Na základě vlastně tady těch podmínek celá řada investorů si vzala úvěry a ty úvěry jsou vlastně navázány na tyto podmínky.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Ale, pane Hlaváči, proč by to měla být, ta nová daň by měla být tak drtivá pro provozovatele solárních elektráren? Pořád přece by to bylo ziskové, nebo ne? Jenom by ta návratnost byla delší.

 

Host (Jan HLAVÁČ, zástupce České fotovoltaické průmyslové asociace):

No rozhodně ne. Možná, že by to bylo ziskové pro některé projekty, ale řekněme typický projekt nějakého menšího investora, řekněme kolem jednoho megawattu, pro něj je to likvidační. Ta daň je opravdu drakonická a pro celou řadu těch investorů to znamená v podstatě konec. Už teď se nám tady ozývají stovky vlastně vlastníků, kteří křičí, že prostě je to zlikviduje, že prostě to budou muset dotovat, že na to nemají.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Je pravděpodobné, že se tito vlastníci pokusí o vyvolání arbitrážního řízení s Českou republikou?

 

Host (Jan HLAVÁČ, zástupce České fotovoltaické průmyslové asociace):

No určitě, nic jiného jim nezbyde. Buďto budou muset ty projekty někomu v podstatě za babku prodat, protože nebudou schopni ufinancovat, ale i tak prostě se budou snažit tu svoji investici nějak zachránit. Rozhodně budou. Ale my hlavně říkáme, že to zdražení, které pan Kalousek zmiňoval, tady nebude samo o sobě. Naše odhady, které jsme udělali, vycházejí, že ten optimistický scénář je zdražená o 3,1 procenta pro domácnosti, 5,2 pro firmy a bohužel vláda se řídí zmanipulovanými údaji od Energetického regulačního úřadu. Ty informace jsou naprosto mylné.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Říká Jan Hlaváč z Fotovoltaické průmyslové asociace. Děkuji vám za rozhovor. Stále ještě je naším hostem ministr financí Miroslav Kalousek. Pane Kalousku, prosím jenom jednu, dvě věty k tomu, zda vycházíte z podložených údajů. Pokud předpokládáte, že by ten růst cen mohl být tak velký.

Host (Miroslav KALOUSEK, ministr financí):

My vycházíme z podložených údajů nezávislého regulátora. Z pozice té instituce je dáno, že ten regulátor musí být nezávislý, že nesmí být ovlivněn ani vládou, ani fotovoltaickou lobby, ani čezáckou lobby. Prostě on má nějaké kalkulace, které my musíme respektovat a musíme chránit konečného spotřebitele. Arbitráží se nebojím. Neděláme nic jiného, než že říkáme, že všichni, kteří investovali do fotovoltaických elektráren, by měli mít stejnou garantovanou dobu návratnosti. To už samo o sobě je víc, než si může kdokoliv přát. Mimo takto regulované odvětví nemá nikdo garantovanou žádnou dobu návratnosti. Fotovoltaici ji stále ještě mají a to do patnácti let. Vedle toho jsme se naprosto striktně chovali i k elektrárnám klasickým. Prostě zaplatí to všechny elektrárny, to je všechno, co s tím můžeme dělat za tohoto stavu, aby konečný spotřebitel si byl jist, že jeho cena nebude vyšší, než 5,5 procenta.

 

Moderátor (Jan BUMBA):

Říká ministr financí Miroslav Kalousek, děkujeme. Na shledanou.

 

Host (Miroslav KALOUSEK, ministr financí):

Děkuji, na shledanou.

ČRo, 20. 10. 2010, Pořad: Radiožurnál

Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Témata: Energetika
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme