Jaromír Štětina vyzval EU k přijetí odpovědnosti za Ukrajinu

15. 7. 2014

Europoslanec Jaromír Štětina (TOP09/STAN) vystoupil během dnešní rozpravy na plénu EP a vyzval Evropskou unii k přijetí odpovědnosti za vývoj na Ukrajině.

V rozpravě poslanec Štětina řekl: „Unesla Evropská unie tíhu odpovědnosti za ukrajinskou krizi? Uvědomujeme si, že byl zasažen bezpečnostní systém Evropy, budovaný takřka sedmdesát let? Proč je náš postup proti porušování mezinárodního práva Ruskou federací tak neefektivní?“

Podle poslance Štětiny je příčinou, že tradiční členské země nevnímají historickou zkušenost zemí bývalého sovětského bloku. Týká se to i Ukrajiny. „Několikrát jsem navštívil Majdan v Kyjevě a pochopil jsem, že Ukrajincům nejde ani tak o asociační dohodu s EU. Nechtějí se nechat ovládnout nově vznikajícím Sovětským svazem. Historická paměť jim to nedovoluje. Mají před očima hladomor, gulag, deportace....,“ řekl poslanec Jaromír Štětina, který se politikou zemí post-sovětského prostoru dlouhodobě zabývá. Zároveň zdůraznil, že my, někdejší sovětské kolonie, historickou zkušenost neztrácíme.

Marek Hannibal, tiskové oddělení poslaneckého klubu ELS

eppgroup.eu, 15. 7. 2014, rubrika: Press-release

Štítky
Osobnosti: Jaromír Štětina
Témata: EU, Zahraničí
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme