Jak platit školníky a kuchařky? Zacyklená debata, říká Havel

Poslaneckou sněmovnu čeká schvalování školské novely. Zahrnuje i převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na zřizovatele, tedy obce a kraje. „Je to správná a koncepční věc,“ argumentuje poslanec Matěj Ondřej Havel.

27. 5. 2025

Koaliční poslanci mluví o obstrukcích, a proto také zařadili ten bod jako pevné hlasování na středu ve 12.00. Pane poslanče, jak to vidíte vy? Nepřipouštíte značnou odpovědnost za to, že zkrátka koalice tak zásadní změnu, jako je financování nepedagogů, přináší pozměňovacím návrhem?
Hodiny, hodiny, jak říkala paní kolegyně, teď diskutujeme celý školský zákon – ono to opravdu není jenom financování nepedagogů – v Poslanecké sněmovně v prvním, druhém, třetím čtení. Dostalo se to do té roviny, že už bylo řečeno všechno, jenom to neřekli všichni.

To znamená, že debata je opravdu zacyklená, jenom třetí čtení už má najednáno opravdu řadu hodin. A pevné hlasování, ke kterému jsme přistoupili a které by mělo proběhnout zítra (ve středu) ve 12 hodin, tak se bohužel ukazuje jako jediné řešení.

A bohužel to není v tomto volebním období poprvé, kdy to musíme jako koalice udělat, abychom přesně v souladu s výrokem Ústavního soudu prosadili názor většiny.

To respektuje právo opozice na to říct k tomu svoje, možná do jisté míry obstruovat. Já sám pokládám obstrukce za legitimní nástroj opozice, s kterým by se ale mělo zacházet jako se šafránem v kuchyni a který se nesmí změnit v destrukci, jak to u některých zákonů vidíme. U školského zákona už to začíná připomínat situaci jako s korespondenční volbou nebo důchodovou reformou.

Ptala jsem se, jestli přece jenom nemáte porozumění pro postup opozice, která říká, že je to problematický bod, navíc zařazen takto problematicky pozměňovacím návrhem, že nemůže dělat nic jiného než diskutovat a poukazovat na to?
Ono je diskutabilní, proč to opozici vůbec vadí. Připomenu, že to je zásada, která je ukotvena ve strategii 2030+. To je koncepce rozvoje naší vzdělávací soustavy, která byla přijata v roce 2020, kdy byl ministrem Robert Plaga za hnutí ANO. A já tu koncepci nejenom respektuji, já ji velmi vítám.

Je to konečně dokument, který strategicky cílí na to, jak máme rozvíjet naši vzdělávací soustavu. Nehledě na to, jestli je zrovna ministrem někdo za hnutí ANO, nebo někdo za hnutí STAN. V koncepci je na straně 66 stanoven princip, že má dojít k podílu zřizovatelů na financování nepedagogů.

Kdyby byl teď ministrem školství třeba Robert Plaga, nebo kolegyně Berkovcová, která je stínovou ministryní – a já byl opoziční poslanec – tak pro převod nepedagogů budu hlasovat. Protože to je věc, která je správná, koncepční, dává to smysl. Překvapuje mě, že ačkoliv hnutí ANO koncepci přijalo nebo prosadilo, tak teď se zrovna na tomto točí.

Proč právě peníze pro kuchařky nebo školníky budí tak velké vášně? Hrozí, že kvůli tomu spadnou stěžejní úpravy vzdělávacího systému pod stůl? Celé vystoupení předsedy školského sněmovního výboru Matěje Ondřeje Havla si můžete poslechnout na platformě mujRozhlas

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme