Heger: Vláda by měla zvážit vyhlášení stavu ohrožení

Rozhovor s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem

Ministr zdravotnictví Leoš Heger jde na vládu s úvahou, aby při dalších úmrtích po pití otráveného alkoholu vyhlásili ministři stav ohrožení. Řekl to v rozhovoru pro iDNES.cz. Podle Hegera by to dovolilo plošně zakázat prodej rozlévaného alkoholu a snížit tak případy otrav.

12. 9. 2012

Premiér si na středečním jednání vlády chce vyslechnout souhrnné informace o situaci kolem otrav po požití metylalkoholu. S čím před něj předstoupíte?

S tím, že to budu referovat na vládě, jsme v každém případě počítali, takže jsme se na to chystali. Mám report od našich hygieniků, jak probíhalo šetření před touto aférou a jak odstartovala nová vlna šetření 6. zářím, kdy se objevil první případ otravy. Panu premiérovi samozřejmě řeknu i to, že připravujeme zákon o protinávykových látkách, který má pasáž i o alkoholu. Je v něm připravován zákaz rozlévání alkoholu ve stánkovém prodeji. Myslím ale, že tato aféra eskaluje do nějakých vyšších požadavků. U otrav z potravin je systém propracován velmi důkladně, u alkoholu tomu tak není.

Znamená to tedy, že půjdete dále, než jen k předložení zákona o protinávykových látkách?

Když děláte nějaké preventivní opatření, ať už proti čemukoliv, vždy jdou proti sobě dvě protivenství. Třeba u moderních dětských hřišť musí být všechno z leštěného dřeva, všude gumové podložky... Pro děti je to bezpečnější, ale je to také daleko dražší. Přitom řada starých levných panelákových hřišť, kde se toho taky moc nestalo, byla zlikvidovaná. Po takových aférách, jaká je nyní, se vždy vzedmou obavy, ale jakákoliv opatření je potřeba dělat vždy s chladnou hlavou. Příčinu musí říci policie a já bych se vsadil, že to byla jednorázová věc, protože i obyčejný člověk, který si doma pálí slivovici, ví o riziku otravy metylalkoholem. Řekl bych, že ten alkohol byl ukraden z nějakého průmyslového zdroje a zneužit pašeráky. Je proto potřeba počkat pár týdnů, až to vyšetří policie, protože podle příčiny se také budou hledat opatření.

Je vydáno varování, do terénu jste poslali na 200 hygieniků. Co bude dál?

Varování občanům budeme určitě opakovat, v pohotovosti je naše hygienická služba a běží tu vlna vyšetření v restauračních zařízeních. Velmi dobře funguje tradičně naše toxikologické středisko. Jestli se ale ještě objeví nějaké další případy, budu zvažovat, že hlavnímu hygienikovi navrhnu vyhlášení krizového stavu a ten by vydal zákaz rozlévání alkoholu. Musím se ale ještě poradit s právníky, co by bylo možné. Protože když řeknu zákaz nalévání ve všech hotelech a restauracích, tak se tu zhroutí turistických ruch. Když řeknu jen v hospodách "čtvrté cenové skupiny", tak mě asociace restauratérů zažaluje, že jde o nerovný přístup k podnikatelům. Takže to není jednoduchá záležitost.

Sám naznačujete, že by to bylo velmi razantní opatření. Skutečně chcete do něčeho takového jít?
Kdyby se otravy měly šířit dál, tak to opravdu nevylučuji, protože by se situace stala velmi rizikovou. Bohužel nelegální alkohol nemůžete stáhnout jako například legálně distribuovanou potravinu - podle šarží a druhu. Tady jsou jen dvě cesty: Buď lidi přestanou s odpuštěním chlastat a ochrání se sami, nebo uděláme vojenské manévry a zavřeme hospody, které nemají nejlepší pověst.

Jak špatná by situace musela být, abyste prosazoval takto tvrdé opatření?
Přiznám se, že to nevím. Budu to konzultovat s kolegy a právníky. Hrozně rád bych na to slyšel názor kolegů z vlády. Ale kdyby to mělo narůstat a takto se to šířit dále, musíme nařízení vyhlásit. Jestli mohou připomenou staré, socialistické doby, tak když byly volby, tak v den voleb bylo zakázáno nalévat v restauraci alkohol. Takže tyto věci se dříve uměly a myslím, že by se to umělo i dnes v krizovém stavu.

A vy si myslíte, že zákaz nalévání alkoholu by mohl být účinný? Vždyť ten alkohol sem jde už nyní nelegálními cestami, tak jak by ho mohl zastavit takový zákaz?
Bude to těžké, protože nelegální prostředí je tu bohaté. Nejpraktičtější proto bude působit na všech frontách osvětově. Stoprocentní ochrana před situací, kterou tu nyní máme, ale není.

Má ministerstvo zdravotnictví v kompetenci zakázat prodej alkoholu?
My tu kompetenci nemáme, můžeme sankcionovat prodejnu a na čas ji nechat zavřít, pokud se tam prokáže pochybení. Ale abychom uměli dělat plošné zákazy, toto musím konzultovat s vládou a právníky. Pokud by se něco takového muselo dělat, muselo by to mít formu vyhlášení stavu ohrožení.

V jaké situaci by podle vás něco takového měla vláda udělat?
Kdyby se tady objevilo během třech dnů pět dalších případů, tak by se o tom uvažovalo jako o krizové situaci, protože by bylo jasné, že to roste a neubývá to.

Vláda jedná ve středu, navrhnete, aby stav ohrožení vyhlásila?
Určitě tuto otázku zvednu s tím, jak by se na to dívaly ostatní složky, které dbají o veřejné zdraví.

Za jak vážnou současnou situaci považujete?
Úterkem začala být dost vážná. Není to banální lokalizovaná záležitost, ale narůstá podezření, že je to celoplošné ohrožení distribuční sítě. A jestli to vypukne ještě někde dál a bude to trvat další dva dny a postihne to více než několik málo lidí, tak budeme muset skutečně zvažovat opravdu nějaké drakonické opatření v podobě zákazu nalévání alkoholu.

Hana Válková

iDNES.cz, 12. 9. 2012, Rubrika: Domácí

Štítky
Osobnosti: Leoš Heger
Témata: Zdravotnictví
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme