Heger: Mějte své zdraví jako koníčka

Komentář lídra v Královéhradeckém kraji Leoše Hegera

10. 10. 2013

520 miliard korun. Tolik stojí ročně nezdravý životní styl Čechů, spočítal nově Státní zdravotní ústav. Není to jen nějaká imaginární suma. Jsou to peníze, které platíme všichni. Obdobnou částku jsme platili i v minulých letech, přestože zdravotní pojišťovny nabízí každému z nás „body a výhody“ za to, že se o své zdraví budeme alespoň trochu starat.

Nejde jen o čísla a o úspory, jde především o naše zdraví. Svůj nezdravý životní styl přenášíme i na naše děti. Mezinárodní zpráva o zdraví a životním stylu dětí a školáků, která vychází z výzkumné studie Světové zdravotnické organizace (WHO), poukazuje na to, že české děti mají nedostatek pohybových aktivit, nezdravě se stravují a bohužel v hojné míře holdují alkoholu a cigaretám. Tři čtvrtiny českých dětí nemají denně ani jednu hodinu pohybu, přestože sport je nejpřirozenější a nejdostupnější prevencí v péči o zdraví, ale také činností, která výrazně napomáhá ke zlepšení psychické kondice a sociální adaptaci dítěte. Proto chceme vyřešit dlouhodobou podporu sportu ze strany státu. Považujeme to za jedno z nejvhodnějších řešení, jak „shora“ napomoci zlepšení zdraví celé naší populace.

Už také s přípravou zákona, ve kterém jsem navrhl úplný zákaz kouření v restauracích, se napříč společností podařilo nastartovat tolik potřebnou diskusi. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že 82 procent Čechů podporuje úlohu státu v regulaci kouření, samotný zákaz si přeje 78 procent obyvatel.

Vlastní zdraví je jedna z nejcennějších hodnot v životě. Nechceme na lidech šetřit, chceme Vás vyzvat, ať vezmete starost o své zdraví do vlastních rukou. Chtěl bych dokončit náš záměr z minulého volebního období, aby pojišťovny mohly vyhlásit programy preventivního a racionálního využívání zdravotních služeb, díky kterým lidé, kteří se budou zodpovědně starat o své zdraví a respektovat doporučení lékaře, získají finanční bonus.

Ale z péče o vlastní zdraví se může stát i váš koníček, neboť kdo se o sebe pravidelně stará, prokazatelně zlepšuje kvalitu i délku svého života prožitého ve zdraví.  Půjdete-li běhat do parku, pojedete na relaxační víkend, koupíte si běžky nebo se začnete zdravěji stravovat, budete se cítit lépe a taková investice se vám určitě vrátí. Pokud k tomu ještě nezapomenete na preventivní prohlídku u lékaře, ušetříte problémy sobě a peníze státu.

Leoš Heger
bývalý ministr zdravotnictví

V Praze 10. 10. 2013

ŠTÍTKY

Volby:
2013 poslanecká sněmovna - Královéhradecký - 1. Leoš Heger
Témata:
Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme