Heger: Drželi v šachu miminka, ale vše si nevydupali

Rozhovor s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem

31. 1. 2011

* Jak se cítíte po tom, jak jednání dopadlo?

„Vlastně nevím. Politik by měl mít radost, když posune věci dopředu. Ale já budu spokojený, až se ukáže, jestli lékaři ty výpovědi stáhnou zpátky, protože to je naprosto to hlavní, o co jde.“

* Kdo podle vás vyhrál – doktoři, nebo ministerstvo a vláda?

„Myslím, že zatím nevyhrál nikdo. Rádi bychom, aby vyhráli hlavně pacienti.“

* Není to tak, že doktoři chtěli přidat, dupli si a přidáno dostanou?

„No… tak… Na to, že drželi v šachu miminka v inkubátorech, rodičky a všechny další pacienty, tak to přidání může být vnímáno jako akt vstřícnosti od nás. Ale rozhodně nedostanou přidáno tolik, kolik by si přáli. My jsme si navíc vytvořili prostor pro to, aby reforma měla větší podporu než dřív.“

* Jak to?

„ Zatím všechny reformy zdravotnictví skončily odvoláním ministrů. A za těmi odvoláními byli převážně lékaři. Teď ale oni sami vystupují jako zastánci reformních kroků.“

* Jak doktoři poznají na platu ty dvě miliardy?

„V průměru to může být 100 tisíc ročně na jednoho nemocničního lékaře. Ale úmyslně jsme nechali prostor i pro ostatní zdravotnické pracovníky. Je ovšem fakt, že třeba sestry dostaly přidáno v předchozích dvou letech. Takže doporučíme ředitelům, aby preferovali lékařské platy.“

* Kdy by se mohlo lékařům zvýšení platů poprvé objevit na výplatních páskách?

„Musíme napsat novelu úhradové vyhlášky. Moc se nám do toho mechanismu nechtělo, ale jiný jsme nakonec nenašli. Pak se musí přepočítat zálohy v pojišťovnách. Dokud nebudou mít ředitelé nemocnic černé na bílém, že jim rostou příjmy, tak vyšší platy nevyplatí… I tak ale myslím, že do konce pololetí by to lékaři mohli dostat.“

* Chystáte se přidat stejnou částku na platy i v případě, že by doktoři výpovědi nestáhli a pokračovali v nátlaku?

„Pak bychom se samozřejmě dohodami necítili vázáni. Nicméně aspoň část z těch dvou miliard bychom chtěli stejně dát na zvýšení platů těm, kdo by zůstali.“

* Mám být tedy jako pacient po dnešku už v klidu, nebo mám mít dál strach, že od března budou nemocnice bez doktorů?

„Oni ještě neřekli definitivní slovo, jestli na svém sněmu vyzvou lékaře, aby výpovědi stáhli a prohlásili oficiálně protestní akci za ukončenou nebo aspoň přerušenou. Nechali si ještě prostor.“

* Zástupci odborářů od vás chtějí garance, že se všichni ti, kdo dali výpověď, budou moci vrátit zpátky. Můžete jim to slíbit?

„Ten požadavek dnes vznesli poprvé. Nepočítali jsme, že to bude z jejich strany takhle tvrdé. Většina ředitelů nemocnic nicméně řekla, že doktory přijme zpátky. Takže já bych řekl, že naprostá masa lékařů se zpět na svá místa dostane. Ale na druhou stranu nejsme v totalitním státě, kde by ministerstvo mohlo vodit všechny za ruku a postarat se úplně o každého. Nemůžeme dát garance, že každý lékař dostane své místo zpět. Některé nemocnice už třeba za ty ve výpovědi přijaly jiné lidi.“

* Teď doktory přemlouváte, ať zůstanou, ale součástí reforem má být i snížení počtu lůžek o 6–10 tisíc. Nestane se pak, že budete stejné doktory propouštět?

„Nedá se vyloučit, že nebudou moct všichni zůstat na tom místě, kde jsou teď. Ale že by byli v příštích deseti letech u nás lékaři bez práce, to je krajně nepravděpodobné. Nemůžeme samozřejmě garantovat lékaři X, že pro něj zůstane místo ve městě Y, ale v rámci kraje si místo najde. A víc nikdo v současné době nemůže chtít.“

* Hned po jednání jste telefonoval s premiérem Nečasem. Co říkal na výsledek?

„Pan premiér ví, že tady jsou nějaké mantinely. Snad jsem splnil své poslání, ten mandát, který jsem od šéfů stran koalice dostal, a nijak jsem se od něj neodchýlil ani jsem ho nějak nepřekročil.“

Oldřich Tichý

Blesk, 29. 1. 2011, Rubrika: Téma, Strana: 2

Štítky
Osobnosti: Leoš Heger
Témata: Zdravotnictví
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme