Gazdík: Změňme Senát na komoru regionů

21. 2. 2012

Předsedové opoziční ČSSD a koaliční STAN si opět vyměnili pár narážek. Oranžový Bohuslav Sobotka se opřel do Petra Gazdíka, že mu Senát přijde neužitečný pouze proto, že v něm má většinu levice. Na to konto Gazdík kontroval.

Bohuslav Sobotka ve svém prohlášení naráží na účelovou kritiku senátní instituce, jež Petr Gazdík přednesl v pořadu OVM. “Senát do naší ústavy prosadila pravice. Celou dobu pak důsledně hájila jeho existenci. ČSSD nezbylo nic jiného, než se pustit do boje o silnější zastoupení i v Senátu. Nepřipadá Vám legrační, že pan Gazdík a spol najednou otočili a Senát jim v této podobě začíná vadit? Není to ve skutečnosti tím, že v něm má levice většinu a že Senát neskáče tak, jak vláda, K9 a Hrad pískají,“ píše předseda sociální demokracie.

Sobotkovo prohlášení nezůstalo bez odezvy a Petr Gazdík se jal svá tvrzení dovysvětlit. “Jestliže Bohuslav Sobotka tvrdí, že Senát do ústavy prosadila pravice, určitě se nemýlí. Na rozdíl ode mě sedí v parlamentních lavicích už od té doby, co opustil ty školní, takže si to jistě pamatuje. Pokud jde o můj postoj k Senátu, pan Sobotka na něm zbytečně hledá stopy oportunismu. Já jsem ve svém postoji k druhé komoře konzistentní, kdo mě zná, ví, že jsem ho považoval vždy za zbytečný. Navíc naráží-li pan Sobotka na můj výrok z víkendových Otázek Václava Moravce, vyjadřoval jsem tam svůj osobní, nikoliv stranický nebo snad “celopravicový“ názor,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Gazdík.

Komora regionů by byla lepší

Předseda STANu navrhuje “transformaci (Senátu) na jakousi komoru regionů“. Důvodem je podle něj množství voleb, které, jak se obává, oslabí demokracii. “Po přímé volbě (prezidenta) máme voleb moc, máme šestery volby,“ prohlásil v OVM Gazdík a dodal, že to nepřispívá ke kvalitě demokracie. Koalice by podle Gazdíka měla vytvořit odbornou komisi a záležitostí se zabývat. Podle opozičních poslanců je tento krok velmi obtížně prosaditelný.

"Třebaže se někteří poslanci a senátoři vyslovili pro zrušení horní komory parlamentu, většina se shodla na tom, že podobný krok by byl jen těžko proveditelný. Odhlasovat by si jej museli sami senátoři. Obávám se, že si kapři svůj rybník nevypustí,“ uvedl v souvislosti Jiří Paroubek (NS-LEV21)

Pavel Kozdera

parlamentnilisty.cz, 21. 2. 2012

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme