Feri: Nepodpoříme zákon o celostátním referendu

23. 3. 2018

(editovaný přepis rozhovoru s poslancem TOP 09 Dominikem Ferim)

David BOREK, moderátor

Jaká budou pravidla pro referenda v České republice? O tom dnes jednala sněmovní ústavní komise. V Evropské unii neexistují společná pravidla a členské země si je vytvářejí samy. Zatímco třeba hnutí ANO by chtělo zavést vyšší počet voličů pro vypsání referenda, asi 700 tisíc, a také zavést podmínku účasti pro platnost mezi 30 a 35 %, hnutí SPD navrhuje pravidla mírnější. Strany se zatím neshodly ani v názoru, o čem by se vůbec v referendu mělo hlasovat a o čem už nikoli. Vy jste byl na tom dnešním jednání. Co si z toho odnášíte? Posun v té debatě?

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Posun v zásadě moc nenastal. Zopakovali jsme různá stranická stanoviska, ale zdá se, že bude na vrcholných představitelích jednotlivých politických subjektů, jaké ty jednotlivé dílčí a zásadní parametry budou.

David BOREK, moderátor

TOP 09 v tom má jaký postoj? 

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

TOP 09 má takový postoj, že ačkoli nebudeme hlasovat pro ústavní zákon o celostáním referendu, tak se chceme aktivně účastnit jednání v rámci komise i v rámci pléna tak, aby nastavené parametry byly nastaveny dobře, aby referendum bylo opravdu mimořádným nástrojem přímé demokracie v rámci našeho systému. 

David BOREK, moderátor

Vy byste chtěli, aby neprošlo žádné referendum. Je vyloučeno, že byste ho v nějaké podobě nakonec podpořili?

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Je to rozhodně vyloučeno. Pan Okamura mluvil o nulovém kvóru, ale taktně zamlčel to, že současná úprava v zákoně o místním referendu stanovuje, že aby referendum bylo platné na komunální a krajské úrovni, tak je potřeba 35 % účast a nejméně 25 % oprávněných voličů se musí vyslovit pro ten návrh. To jsou přesně věci, které chceme cizelovat. Zmínil jste slovenskou úpravu, která je poměrně přísná. Ukazuje se to i na tom, že z osmi referend, která byla, se pouze u jednoho dosáhlo 50 % hranice.

David BOREK, moderátor

Když projde to kvórum 35 %, které bude analogií k zatím existujícím místním referendům, budete to považovat za konec světa? Nebo je to věc, která má jistou logiku i pro analogii s referendy místními? 

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

My zastáváme názor, že chceme 50 %, ale jestli projde 35, tak je to rozhodně lepší než nula, což je pro nás návrh naprosto nehlasovatelný. Část politiků se snaží stavět debatu tak, že je tady nějaká nedemokracie a pak je tady demokracie přímá. To není pravda. Ostatně naše ústava o tom hovoří v článku 2 tak, že lid je zdrojem veškeré státní moci a vykonává ji skrze orgány. To je demokracie zastupitelská. Ale hned v dalším odstavci jasně říká, že parlament může stanovit, kdy lid vykonává moc přímo, to znamená, že jistá přímá demokracie je náležitým doplněním demokracie zastupitelské na komunální a krajské úrovni a pak možná u nějakých klíčových otázek, když se usnese parlament. Ale takto obecně je to pro nás naprosto nepřijatelné.

David BOREK, moderátor

Když se do jednoho kotlíku dá podle Vás poměrně volně definovaný zákon o referendu a česká politická kultura, která to referendum historicky příliš neznala, nemůže to udělat efekt, který nečekáte a který může být nepěkný? 

Tomio OKAMURA, předseda hnutí, místopředseda sněmovny /SPD/

To v žádným případě. Vezměte si, že jestli mi někdo chce říct, že odpovědnější ve správě země je Bohuslav Sobotka, Stanislav Gross, David Rath a další, tak to je produkt elit. Věci, které předváděli, by ta masa občanů v referendu nikdy ani nepovolila, třeba privatizaci 90. let nebo Klausovu amnestii.

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Pokud si dobře pamatuju, tak Bohuslava Sobotku nezvolily žádné elity, ale voliči. Snad byste nechtěl rozporovat jejich práva. Na schůzi sněmovny jste argumentoval Švýcarskem. Švýcarsko je v úplně jiné situaci. Referendum je tam zakotveno už od roku 1848. Situace je tam úplně jiná, je to nějaký historický vývoj. Ten se vlastně jistým způsobem odehrává i tady. Máme tady zákon o místním referendu na komunální úrovni. Pojďme teda vymezit referendum přísněji, ať se koná opravdu o zásadních otázkách. Není potřeba se podceňovat, že petiční výbor nedokáže sesbírat tolik hlasů. Když to bude opravdu zásadní otázka, tak to sesbírat dokáže.

David BOREK, moderátor

Švýcarsko je opravdu historicky specifický úkaz, ale sousední Slovensko, země, která má podobnou historii, podobnou politickou kulturu, podobný jazyk a tak dále, tak referendum má. Evidentně na Slovensku se neproměnila forma vlády. 

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Jistě, ale není o to takový zájem. Ti lidé k referendu nechodí. 

David BOREK, moderátor

Jestli to není právě proto, že to kvórum je 50 %. 

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Kvórum to samozřejmě stěžuje, ale stejně jako Slovensko jsme i my zastupitelská demokracie. Referendum má být institut opravdu mimořádný. I v takovém Bulharsku mají jasně upraveno, že z otázek, které se dají hlasovat, tam je jasně vyňat třeba státní rozpočet nebo jediná peněžitá plnění daně a tak dále. SPD to tam nemá, protože by se mohlo stát, že v parlamentu schválíme, že se někomu přidá a pak někdo rozhodne: „No tak ty dostali přidáno, tak to ne, těm to zkrouhneme.“ Dokonce se touto formou dá udělat to, o čem mluvil Tomio Okamura zcela nestydatě v parlamentu, že se vyhladoví Senát.

Tomio OKAMURA, předseda hnutí, místopředseda sněmovny /SPD/

Ale to je demokratické, protože občané, pakliže si přejí zrušení Senátu, tak jim to rádi umožníme. Není v tom vůbec problém, to je prostě demokracie, tak to prostě je a s tím se budete muset smířit.

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Samozřejmě, je to demokracie. Stejně jako budeme respektovat to, když většina v parlamentu schválí tento ústavní zákon.

Tomio OKAMURA, předseda hnutí, místopředseda sněmovny /SPD/

Rádi bychom uzákonili odvolatelnost a přímou hmotnou odpovědnost politiků. Rádi bychom se koukli na zrušení Senátu, ale zase by záleželo na tom, zda-li by občané sesbírali podpisy. Přineslo by to obrovské ekonomické úspory státu, zeštíhlení státní správy a finálně můžou být i vyšší důchody, protože se ušetří opravdu obrovské miliardy.

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Když se zruší Senát, tak každý důchodce získá 20 korun měsíčně. Rušit Senát a argumentovat přitom úsporami není úplně rozumné. 

Tomio OKAMURA, předseda hnutí, místopředseda sněmovny /SPD/

Já jsem o tom napsal dokonce knihu, který byla celkem úspěšná. V zemích, kde jsou posílené prvky přímé demokracie, jsou to i jednotlivé státy USA, a liší se to i kanton od kantonu ve Švýcarsku, tak státní rozpočet je mnohem úspornější a ty státy jsou méně zadlužené, takže to má přímou úměru. Jak má ten politik nad sebou Damoklův meč a je tam tlak, tak se chová mnohem opatrněji, mnohem střízlivěji a mnohem odpovědněji. 

Dominik FERI, člen ústavně-právního výboru, PS /TOP 09/

Jako pravicový politik rozhodně budu podporovat zeštíhlení státu, ale má to být především v kompetenci vlády. Vy jste říkal, ať necháme referendum o vystoupení z Evropské unie, ale garantuji Vám, že to bude úplně ta první věc. Toto bude první věc. Otázkou samozřejmě je, jak smířlivé v tom bude hnutí ANO, protože bez podpory hnutí ANO žádný takový zákon nebude.

Zdroj: Události, komentáře, ČT24, 22. 3. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Dominik Feri
Témata:
Veřejná správa a regionální rozvoj
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme