Farský: Co bude z registru smluv po úpravách Ministerstva vnitra?

15. 8. 2014

Na konci května Ústavně právní výbor schválil po pětiměsíčním projednávání návrh zákona o registru smluv s dodatkem, aby předkladatelé návrhu tento ve spolupráci s vládou ještě doladili. 

Oslovil jsem tedy pana premiéra a na osobní schůzce v polovině července jsme se dohodli na zadání pro Ministerstvo vnitra, které v týmu pod vedením Adriany Krnáčové dostalo za úkol návrh upravit tak, aby mohl být v září schválen na schůzi Poslanecké sněmovny. Zadání od pana premiéra a koaličních poslanců bylo pouze upravit povinné subjekty, aby se přijetím zákona nezhoršilo ekonomické postavení státem ovládaných firem pohybujících se na běžném konkurenčním trhu.

Ministerstvo vnitra místo toho pod vedením Adriany Krnáčové připravilo návrh zákona, který celý registr smluv v podstatě likviduje. Návrh byl odprezentován toto pondělí 11.8.

Podle tohoto návrhu bude registr smluv neskutečně‎ drahý, administrativně náročný a nebude fungovat. Slušné bude obtěžovat a zlodějům překážet nebude.

Místo jednoduchého odeslání smluv do registru, má být smlouva poslána na Ministerstvo vnitra, kde ji úředník oskenuje a vloží do registru. Má na to 15 dní, po které bude smlouva neplatná. Byl opuštěn požadavek datové čitelnosti, a tak bude zveřejněn jen obrázek. A bude jich tolik, že se v té spoustě nikdo nevyzná. Jeho funkčnost tak bude paralyzována. Transparentnost se bude jen předstírat. 

Návrh Adriany Krnáčové navíc obsahuje díru, díky které žádné smlouvy prostě zveřejněné nebudou. Umožňuje totiž bez jakékoliv sankce publikovat zcela začerněné smlouvy. Že se proti nejsilnějšímu nástroji pro transparentní veřejnou správu postaví bývala šéfka Transparency International, to jsem opravdu nečekal. 

Další kolo jednání proběhne v příštím týdnu, snad se podaří likvidační návrh Ministerstva vnitra ještě opravit.

Jan Farský, poslanec

Tento text byl publikován na blogu Jana Farského.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme