Běháte? Data pošlete lékaři a pojišťovny vám přispějí třeba na chytré hodinky, plánuje Válek

12. 3. 2024

Elektronizace zdravotnictví běží podle plánu, stát dá miliardy, abychom se přiblížili Dánsku. A už letos k tomu uděláme velký krok, slibuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Čechy chce motivovat, aby o své zdraví více pečovali. 

Chcete lidi motivovat, aby o své zdraví daleko více pečovali, a za to jim chcete dávat odměny. Někteří odborníci říkají, že ale budete motivovat věcmi, za které jsou už lidé zvyklí si platit, například nadstandardním pokojem, což je podle nich špatně. Jak jste k tomu dospěli?

Pokud pečujete o své zdraví, sportujete, zdravě jíte, nepijete nebo pijete minimálně, nekouříte, pokud se o sebe staráte alespoň tak jako o své auto, tak šetříte státu peníze. Když budu chodit pravidelně na prevence, jednou za 10 let si udělám kolonoskopii, budu chodit na pravidelné screeningy karcinomu prostaty, stát za to všechno zaplatí řekněme 60 tisíc. A já buď nebudu mít karcinom, nebo bude snadněji léčitelný a řešitelný. Státu ušetřím obrovské peníze, protože pokud bych to neudělal a vznikl u mě karcinom tlustého střeva nebo prostaty, léčba stojí cca půldruhého milionu. 

Všichni, kdo dbají o své zdraví, šetří peníze nás všech. Ty zůstávají v systému zdravotního pojištění a jsou tu pro ty, kdo neměli takové štěstí a narodili se s nějakou vrozenou vadou nebo se u nich vyvine hematoonkologické onemocnění a potřebují léčbu. A já chci, aby ti, kdo se starají o své zdraví a jsou extrémně solidární se systémem, tedy dávají do něj peníze a nečerpají z něj, aby z toho něco měli. Aby měli třeba všechna očkování zadarmo nebo v seniorním věku lázně zdarma. 

S kritikou tedy nesouhlasíte? 

Samozřejmě. Kdyby se celý národ choval korektně, chodil na prevenci a nehuntoval si zdraví, tak z těch 500 miliard, které má pojišťovna, můžeme podle odhadů expertů ročně ušetřit až 100 miliard. To je pro představu skoro polovina deficitu státního rozpočtu v některých letech. A nejde jen o Česko, celkově evropská populace stárne a my musíme různými způsoby stimulovat lidi, aby žili zdravě.

V důvodové zprávě je zmíněný nadstandardní pokoj jako něco, co by se z fondů mohlo hradit.

Nadstandardní pokoj je naprosto nezajímavá věc, a to bych do toho vůbec nepletl. Rozsah toho, co může být hrazené, budou určovat zdravotní pojišťovny na základě doporučení odborníků. V důvodové zprávě jsou jen příklady, aby to bylo pochopitelné.

Bylo tam také zmíněné, že by mohl být zdravotní stav měřený i chytrými technologiemi. Jak by to vypadalo? 

Má to opět medicínský podklad. Vypadá to hrozně jednoduše, když řeknete, že by měl člověk zhubnout. Umím si představit, že lidé, kteří se o sebe starají, dostanou z fondu prevence chytré zařízení. Jsou země, kde tak postupují. A náš plán s Tečkou, respektive EZKartou, jde tímto směrem.

Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Michaela Ryšavá, Kristýna Matějková, Hospodářské noviny, 11. 3. 2024

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme