× Pohněme s tím. Společně!

Adamová: Kurzarbeitem si kupujeme čas. Ekonomiku vždy nastartují investice

8. 7. 2020

Nezaměstnanost v Česku v červnu vzrostla na 3,7 procenta. Nadále je však nejnižší v celé Evropské unii. Experti se obávají, že když skončí vládní kurzarbeitový program Antivirus na konci sprna, nezaměstnanost se může i zdvojnásobit. Jakým způsobem by bylo dobré nadále podporovat zaměstnance a firmy? O tom diskutovali v pořadu 360° Pavlíny Wolfové předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a náměstek ministryně práce a sociálních věcí Michal Pícl (ČSSD).

Práci kvůli pandemii koronaviru ztrácejí převážně lidé ze sektoru pohostinství, dopravy, hotelnictví nebo cestovního ruchu. Firmám a zaměstnancům pomáhá vládní program Antivirus, ten má ale na konci srpna skončit. „My si kurzarbeitem kupujeme čas. Až skončí vládní podpora, zaměstnavatelé budou možná muset propouštět. Stát by měl jednak podporovat udržení pracovních míst a také by měl vytvářet pozice nové,“ řekla šéfka TOP 09 v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Ministerstvo sociálních věcí proto navrhuje, aby se kurzarbeit prodloužil minimálně do konce roku. „My chceme zasadit kurzarbeit dle německého vzoru do zákoníku práce,“ uvedl Pícl. „Musíme zaměstnance udržet co nejdéle v zaměstnání. Když budou bez práce a přestanou utrácet, ekonomice to uškodí více. Prodloužení Antiviru vyjde stát levněji,“ dodal.

Natahování vládních příspěvků ale nemusí být podle Markéty Pekarové Adamové nejlepší nápad. „Když budeme ekonomiku takto uměle udržovat, neznamená to, že se rychle vzpamatuje. Jen tím oddálíme řez, třeba na konec roku,“ řekla pro CNN Prima NEWS. Podle ní je zapotřebí ekonomiku především znovu nastartovat.

Stát by neměl investovat do „zombie“ ekonomiky

Předsedkyně TOP 09 navrhuje restartovat byznys pomocí několika způsobů. Podle ní by byla velká chyba, kdyby se pozastavily naplánované investice, například do obecních projektů. „Musíme podporovat ekonomiku formou investic. Je třeba nechat peníze obcím a krajům, aby pokračovaly ve věcech, které mají nastartované,“ řekla.

Stát by měl podle ní také změnit klíč, na základě kterého do jednotlivých oblastí investuje. „Můžeme nastalou situaci využít jako příležitost, abychom peníze investovali nikoli do ‚zombie' ekonomiky, ale do míst, které mají nějakou přidanou hodnotu, například inovační,“ vysvětlila Pekarová Adamová.

Pro udržení ekonomiky je podle ní rovněž potřeba, aby se zaměstnanci rychle rekvalifikovali. „Je potřeba motivovat lidi, aby si hledali práci a získali znalosti, díky kterým by se mohli zařadit zpátky na trh práce,“ uzavřela předsedkyně TOP 09.

Podívejte se na celý díl pořadu 360° s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou.

Zdroj: CNN Prima News, 8.7.2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
Témata:
Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme