Adamová: Částečné úvazky potřebují větší podporu

13. 12. 2017

(editovaný přepis rozhovoru s první místopředsedkyní TOP 09, Markétou Pekarovou Adamovou)

David BOREK, moderátor

Podporovat a nebránit pokračující migraci pracovních sil. Velké dilema české politiky. Jak na to dilema jít? Předpokládám, že s tím, jak vysychá domácí pracovní trh, tato otázka bude akutnější.

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, členka výboru pro sociální politiku, PS /TOP 09/

To je akutní několik let, protože v současné době vidíme, že je rekordně nízká nezaměstnanost a velký počet pracovních míst, na která nejsou zaměstnavatelé schopni sehnat pracovní sílu. Dnes už na jedno pracovní místo připadá 1,3 uchazeče o zaměstnání. To je stav, kdy není kde brát, protože kdo může, tak pracuje. V tuto chvíli by bylo příhodné změnit pravidla, abychom byli schopni uspokojit poptávku po pracovní síle ze zahraničí, zejména třeba z Ukrajiny, kde je zájem k nám přijít pracovat.

David BOREK, moderátor

Dá se to napsat do zákonů nebo do ministerských regulí tak, že si bereme migranty ze zemí, které se nám líbí, a nebereme si migranty ze zemí, které se nám nelíbí?

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, členka výboru pro sociální politiku, PS /TOP 09/

Myslím si, že programy, které fungují, jsou vždy dělané s ohledem na země, které jsou nám blízké a kde je pracovní síla kvalifikovaná. Zde je pro nás nejbližší spojenec Ukrajina, ve které zájemci jsou. Není to až tak o zákonech. Je to spíš o programech, které dělají přímo ministerstva.

Alena GAJDŮŠKOVÁ, členka výboru pro sociální politiku, PS /ČSSD/

Demografický vývoj je dobrá zpráva. To, že země zvyšuje počet občanů, je dobrá zpráva, ale méně dobrá zpráva je, že se v porovnání s loňským rokem narodilo téměř o celou dvoustovku dětí méně. A já to hned vrátím k té pracovní síle. Rezervy jsou právě u našich lidí a u žen. Máme velmi dlouhou mateřskou dovolenou. Nemáme ještě úplně takové podmínky, aby žena nemusela volit mezi tím, jestli chce mít dítě, anebo chce dělat kariéru. Vždyť to je v civilizovaných zemích naprosto nepřijatelné. A tam se ukazuje, že právě vyrovnávání příležitostí, to, že jsou služby pro děti, to, že je podpora rodin s dětmi, znamená dvě věci. Za prvé, že ženy kariéru dělají a jdou do práce a naplňují trh práce a za druhé, že se jim rodí více dětí.

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, členka výboru pro sociální politiku, PS /TOP 09/

Souhlasím, že tady je určitá rezerva a je to velké téma, které bychom měli řešit. Současná situace podpory rodin v České republice je taková, že ji stavíme na třech pilířích. Jeden pilíř jsou daňové slevy a úlevy, další je podpora zejména formou sociálních dávek. Třetí pilíř jsou služby, péče o děti. Tam je potřeba směřovat pozornost, protože zde máme největší rezervy. Daňové slevy máme v OECD druhé nejvyšší, tam už opravdu není kam jít a pořád se u nás i v minulém volebním období zvyšovaly, od 1. ledna se zvýší zase. V tomto směru už jsme dosáhli pomyslného stropu. Ale v umožnění sladit rodinu a kariéru, musím souhlasit, tam máme kam směřovat, zejména podporou částečných úvazků, o které by byl mezi ženami velký zájem, a jejich podíl je velmi nízký oproti zemím na západ od nás.

David BOREK, moderátor

Je porodné falešnou vábničkou nebo stojí za to ho řešit a zvyšovat?

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, členka výboru pro sociální politiku, PS /TOP 09/

Porodné má smysl jenom u sociálně nejslabších skupin, protože tam může pomoci s počátkem rodinného života, kdy je potřeba zvýšených nákladů. Nemělo by ale být plošnou dávkou, která bude poskytována na "každé" dítě. To se ukazuje i podle německých zkušeností, kde se pokoušeli formou dávek stimulovat porodnost a neuspěli. Naopak se ukazuje, že řešení je spíše ve vytváření podmínek pro sladění práce a rodinného života, aby člověk neměl pocit, že mu uchází jedno nebo druhé. Nechtěla bych, aby to vyznělo tak, že ženu, která nechce jít hned do práce s malým dítětem, bychom měli pranýřovat. Naopak měla by mít možnost volby, a to by mělo být na prvním místě.

David BOREK, moderátor

Vypadá to, že už několik let po sobě Praha a velká města bobtnají a Moravskoslezský kraj, Ústecký kraj se vylidňují. Je na tom něco zlověstného na té nerovnováze?

Markéta PEKAROVÁ ADAMOVÁ, členka výboru pro sociální politiku, PS /TOP 09/

Myslím si, že to není úplně pozitivní. Samozřejmě bychom měli myslet i na regiony, ale vzhledem k tomu, jak vysoké jsou dnes nájmy a ceny bytů v Praze, možná se ta situace začne proměňovat. S tím také velmi souvisí, dostupnost bydlení, ačkoli vnímám, že bychom určitě měly z pravolevého hlediska úplně jiné pohledy na řešení.

Zdroj: ČT24.cz, 12.12.2017

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
Témata:
Sociální politika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO SENÁT

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme