× Pojďte do toho s námi.

Pochybnosti související s vyšetřováním otravy řeky Bečvy

20. 11. 2020

Písemná interpelace poslankyně Markéty Pekarové Adamové ve věci: pochybností souvisejících s vyšetřováním otravy řeky Bečvy na ministra životního prostředí Richarda Brabce

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás ve věci ekologické katastrofy v řece Bečvě a jejího vyšetřování. Při projednání bodu „Aktuální informace k otravě kyanidem na řece Bečvě“ na Výboru pro životní prostředí, konaném v Poslanecké sněmovně 4. listopadu 2020, bohužel nebyl dostatek prostoru pro položení všech mých otázek souvisejících s touto katastrofou a jejím vyšetřování. I po vyslechnutí Vašich stanovisek nadále přetrvávají nejasnosti a závažné pochybnosti o tom, nakolik nestranně a objektivně bude přistupováno k podezřením ulpívajícím na areálu firmy DEZA coby možném původci úniku toxických látek.

Žádám Vás tedy tímto o zodpovězení následujících otázek:

1)    Je pravda, že v areálu společnosti DEZA jsou v rámci odpadního hospodářství odstraňovány významné objemy jednoduchých i komplexních kyanidů?

2)    Je pravda, že v rámci šetření České inspekce životního prostředí (ČIŽP) je aktuálně jediným známým místem, kde se mohou nacházet velká množství jednoduchých i komplexních kyanidů v této oblasti, právě areál firmy DEZA?

3)    Je podle zjištění ČIŽP ukončen zkušební provoz nové biologické čističky odpadních vod a zahájen řádný provoz splňující emisní limity pro parametry kyanidů?

4)    Kontrolovala ČIŽP provoz ozonizační jednotky a to, zda odpadní voda (ne)obchází cestou do toku řeky obtokem lagunu v areálu společnosti DEZA?

5)    Byly provedeny ze strany ČIŽP kontroly zásobníků vysoce toxické surové odpadní vody ještě před vstupem do provozu chemické čistírny ve společnosti DEZA? 

6)    Byly kontrolovány jímky kalů po srážení kyanidů solemi železa a všechna potrubí a chemická kanalizace převádějící odpadní vody z jedné části areálu (chemická čistírna) na opačný konec (biologická čistírna) areálu společnosti DEZA?

7)    Je podle Vás pane ministře stále pravda, že je možné společnost DEZA vyloučit jako původce kyanidové otravy řeky Bečvy, jak uvedla ČIŽP krátce po první havárii? 

Předem Vám děkuji za úplné zodpovězení mých otázek.

S pozdravem 

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09

Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
Témata:
Životní prostředí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram EPP

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme