Adamová: Policisté neznalostí zákona poškozují oběti trestného činu

9. 9. 2016

Vážený pane ministře,

v poslední době se často setkávám s lidmi, kteří se zabývají problematikou neplacení soudem stanoveného výživného. Ať už jsou to advokáti, organizace, které se snaží svým klientům v této životní situaci pomoci, nebo přímo rodiče, převážně ženy-matky. Maminky mi líčí své příběhy, které mají často velmi podobný scénář: bývalý manžel dlouhodobě neplatí výživné, když už tak jednou za tři čtyři měsíce pošle nějakou symbolickou částku. Oficiálně nepracuje, majetek má psaný na někoho jiného a exekutoři jsou na něj krátcí. Matky se pak ocitají často v situaci, kdy nemají jinou možnost, než podat trestní oznámení. Mnoho výpovědí má ještě jedno společné a to je často zmiňovaná neochota policistů.

Policisté by měli být rodičům v této tíživé životní situaci stoprocentně nápomocni. Místo toho však řada z nich od podání trestního oznámení odrazuje. Například mylně informují, že nelze na neplatiče výživného podat trestní oznámení, jelikož projevil snahu tím, že jednou za čas pošle symbolickou sumu. V § 196 ani 197 trestního zákoníku přitom nic o projevení snahy není, jedinou možností je tzv. účinná lítost, splacení dlužné částky před vyhlášením rozsudku.

V některých konkrétních případech, se kterými jsem se měla možnost seznámit, byli policisté krajně nezdvořilí a během podávání trestního oznámení zaznívají z úst policistů i poznámky typu: „To jste nevěděla, s kým si děláte dítě? Měla jste si pořídit milionáře, který by Vás živil.“ Uznejte, že takováto slova jsou přinejmenším za hranou slušného chování.

Nechci plošně kritizovat postup všech policistů, vím, že spousta z nich dělá svou práci pečlivě a svědomitě. Nicméně i jim pak někteří kolegové kazí pověst.

Vážený pane ministře, žádám Vás, abyste v tomto sjednal nápravu. Uvažujete v této souvislosti například s povinným školením policistů nejen v právní , ale také například v otázkách vztahové a rodinné politiky apod.?

Školení by mělo policistům objasnit výklad zmíněných ustanovení tak, aby jich bylo užíváno skutečně k ochraně zájmů dětí. Věřím, že i tato problematika by neměla uniknout vaší pozornosti.

Děkuji Vám za odpověď.

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
Témata:
Sociální politika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO SENÁT

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2018  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme