Zámeček Veleslavín se dražit nebude, ministerstvo stáhlo souhlas

12. 11. 2018

Ministr kultury za ČSSD Antonín Staněk ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že jeho resort bere zpět souhlas s aukcí zámečku Veleslavín. Informaci o rozhodnutí už předal správci budovy, Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

Proti aukci protestovali zastupitelé Prahy 6 v čele se Spojenými silami pro Prahu, starosta Ondřej Kolář z TOP 09 tak rozhodnutí vítá.

 

"Je to skvělá zpráva. Jsem rád, že ve vládě sedí i lidé, kterým záleží především na blahu obyvatel této země a není jim lhostejná budoucnost kulturního dědictví," uvedl pro Aktuálně.cz.

 

Kolář už dříve označil dražbu za "loupež za bílého dne". "Pro nás to znamená samozřejmě obrovskou podporu a naději," dodal s tím, že považuje snahu zámek vydražit za "překotnou a naprosto netransparentní".

 

Barokní stavba měla prostřednictvím aukce najít nového vlastníka 30. listopadu a s minimální cenou 382 milionů by se stala objektem druhé nejdražší veřejné dražby v historii České republiky.

 

Ministerstvo kultury aukci dříve schválilo, poté ji vyhlásil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který funguje jako správce objektu. Ambici získat zámek už dříve projevila i Praha, která chtěla se správcem jednat o přímém prodeji.

 

"Vzhledem k tomu, že souhlas Ministerstva kultury je zákonnou podmínkou pro konání dražby, ÚZSVM od dražby v souladu se zákonem upustí," napsal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v tiskové zprávě zaslané redakci. Mj. také uvedl, že v blízké době pravděpodobně vypíše transparentní výběrové řízení na pronájem areálu, "aby se eliminovalo riziko vzniku výdajů státu a zároveň riziko vzniku škod na státním majetku od 1. prosince 2018, kdy končí současný nájemní vztah."

 

Úřad také uvedl, že areál zámku je pro stát nepotřebný a zájem o něj neprojevila žádná organizační složka státu. Proto ÚZSVM s předchozím souhlasem Ministerstva kultury přistoupil k nejtransparentnějšímu způsobu prodeje - k veřejné dražbě.

 

ÚZSVM převzal areál zámečku ve Veleslavíně v roce 2015 od Ministerstva práce a sociálních věcí. Jedná se o areál původně barokního zámku s historickým parkem, který pochází odhadem z roku 1725, kdy byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. Rozkládá se na ploše 29 541 m2. Poslední rozsáhlou rekonstrukcí prošel areál v roce 1986, v současné době je tak nezbytná další rekonstrukce. Hlavní budova dosud sloužila pro provozování komerčního zdravotnického zařízení. Ostatní budovy jsou v nevyhovujícím stavu.

Štítky
Osobnosti: Ondřej Kolář
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme