Staronový starosta Prahy 6 Ondřej Kolář: Největší problém je doprava. „Havlova“ lavička byla nedorozumění

22. 11. 2018

Na radnici usedl na další čtyři roky Ondřej Kolář (TOP 09), který promluvil o budoucích plánech. Prozradil, že radnice chce do dvou let kompletně reorganizovat městskou firmu SNEO nebo zlepšit dopravu v Praze 6. Řeč došla i na nechvalně proslulé průšvihy, jako je červená lavička Ferdinanda Vaňka nebo hypermoderní záchody u dětských hřišť.

Co chystáte s koalicí do dalších čtyř let?

Ondřej Kolář: „Tady je několik výzev, ať už se to týká dopravy, ať už se to týká školství nebo životního prostředí a chodu úřadu jako takového. Praha 6 hodně utrpěla tím, že se otevřel tunel Blanka, a řeknu to úplně, jak to cítím – tím, že jsme neměli na magistrátu čtyři roky žádnou podporu hlavně v oblasti dopravy, podle toho to i vypadalo. Šestka je zahlcená auty, my sami na to nestačíme a potřebujeme, aby nám magistrát vycházel vstříc.“

S čím by měl pomoci?

„Máme projekty na záchytná parkoviště, měkká opatření, jako je tichý asfalt. Na Patočkově ulici na něj čekáme čtyři roky. To je podle mě absurdní. Položit tichý asfalt trvá nejdéle dva měsíce, ne čtyři roky. Ve školství potřebujeme začít naplňovat projekty, které jsou rozjeté, například stavby základních nebo mateřských škol. Teď se dokončuje jedna mateřská škola ve Vokovicích, měla by se začít stavět druhá na jaře, v Bubenči je hotová architektonická soutěž o návrhu na další školku a máme vytipované už konkrétní lokality, na které se zpracovávají další studie. Máme také projekt na základní školu v Dejvicích.“

Jaká opatření v dopravě konkrétně chystáte?

Největším problémem Prahy 6 je doprava. V programovém prohlášení rady máme třeba jeden bod, podle něhož na páteřní komunikace, které tudy vedou, ať už je to Patočkova, Bělohorská, Svatovítská, Evropská, Jugoslávských partyzánů nebo Milady Horákové, budeme chtít dávat tichý asfalt. Chceme hodně sázet stromy podél těchto ulic, aby se snížily emise. Chceme vyzkoušet zelené stěny, a pak jsou konkrétní projekty záchytných parkovišť a parkovacích domů. Ať už jsou to parkovací domy na Dědině, u něhož čekáme, jak se vyjádří magistrát. Stejně tak parkovací dům v Horoměřické. Potýkáme se se stavbou záchytného parkoviště na Vypichu, kterou nám magistrát blokoval.“

Budete dál pokračovat ve spolupráci s občanskými spolky, které v Praze 6 fungují?

„Pokračovat určitě chci a budu se snažit, aby ta spolupráce byla co nejpřínosnější pro obě strany. Podle mě je nejhorší vést se spolky nějakou formu zákopové války. Myslím si, že my jsme se za poslední čtyři roky naučili komunikovat tak, že to je ku prospěchu. Teď třeba nakupujeme mobilní zařízení na měření čistoty ovzduší, budeme jich mít dvacet od ČVUT. Poté se rozmístí, a dokonce by na to měla být mobilní aplikace. Měřáky budou posílat data a vy se můžete kouknout na hodnotu emisí. My z toho budeme mít hlavně data, která budeme moci někde využít. Spolky jsou tady hodně aktivní. Během volební kampaně si dělaly ankety, které poslaly všem politickým stranám. Když mi to posílala naše volební koordinátorka, říkala, že je to úplný bizár, že to nikde není, jenom u nás na šestce. Jsem za to rád, aspoň je vidět, že se zajímají, a my nemůžeme usnout na vavřínech.“

Co se táhne s radnicí Prahy 6, jsou drobné skandály – viz červená lavička Ferdinanda Vaňka nebo hypermoderní záchody u dětských hřišť...

„To je částečně nedorozumění a částečně to, že ty věci měli na starosti lidé, kteří neuměli komunikovat s veřejností. Myslím si, že třeba lavička byla špatně zkomunikovaná. Zaprvé se to nemělo jmenovat lavička, teď každý řekne, že tady máme lavičku za milion (umělecká lavička stála 850 tisíc, pozn. red.) a jsme úplní blbci, když normální lavička stojí třeba padesát tisíc. A kadibudky měl na starosti člověk, který už v radě není a který měl ke všemu přístup ve smyslu ,mně je to jedno, ono se to nějak udělá, lidi to budou mít rádi‘. Myslím si, že kdyby se řeklo, tady budete mít záchody, ty záchody budou mít ty a ty funkce navíc a jsou zpoplatněné, protože je někdo musí uklízet, lidé to pochopí. Ale když se tam postaví bouda a nic se nevysvětlí, není to ono. Takže zase chyběla komunikace.“

Chystáte se na organizační změny v městské firmě SNEO (firma, která od r. 2004 zajišťuje městské části správu a údržbu nemovitostí, realitní činnost, inženýrskou činnost v investiční výstavbě, developerské projekty, výrobu a rozvod tepelné energie, správu koupaliště Petynka, správu objektů zvláštního určení, pozn. red.)?

„Máme cíl udělat ze SNEO do dvou let komunální servis. SNEO má teď několik oblastí působnosti jako část nemovitého fondu Prahy 6, částečně působí jako taková ,kvazirealitka‘, kdy nemovitosti pronajímají nebo případně prodávají. Řeší také veškeré investice, které Praha 6 dělá, a zároveň dělají úklid, údržbu a tak dál. Naše ambice je upozadit realitní činnost, vrátit investice pod radnici, udělat nový investiční odbor a SNEO nechat jako hlavní činnost servis.“

Myslíte si, že díky tomu, že agenda investic a realitek přejde pod radnici, bude potom vše transparentní?

„To je právě jedna z rovin, která tady rezonuje velmi nahlas. Že SNEO je netransparentní, protože je to akciovka a jako akciovka se řídí zákonem o obchodních korporacích. I když je stoprocentně vlastněná veřejnou správou. Když to však přesuneme pod radnici, tak ty věci pojedou podle zákona o obcích, veřejných zakázkách a tak dále. Transparentnost pak bude mnohem větší.“

Štítky
Osobnosti: Ondřej Kolář
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme