Pospíšil: Do budoucna se musíme zaměřit na Moravu a regiony

7. 10. 2018

Rozhovor s předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem o výsledku voleb a obnovení spolupráce s hnutím STAN.

Pane předsedo, v některých tradičních pravicových baštách v regionech, kde v minulosti bývala TOP 09 úspěšná, se vašim kandidátům do Senátu nepodařilo uspět. Například na Mladoboleslavsku měl váš kandidát na senátora necelých pět procent. Je podle vás tento neúspěch výsledkem toho, že jste se nespojili více s jinými politickými stranami?

Já jsem celou dobu prosazoval, abychom se spojovali. My jsme kandidovali v komunálních volbách ve více než 60 místech, kde jsme kandidovali v koalicích. A tam ty výsledky jsou velice solidní. Tam, kde se kandidovalo samostatně, pokud tam nebyl zkušený osvědčený komunální politik, tak tam jsou ty výsledky horší. Někde to nešlo, protože se s námi třeba STAN nechtěl spojit, někde to odmítli sami naši lidé. Já jsem tohle i říkal kolegům, když se rozhodovali, jestli postavit kandidáta na Mladoboleslavsku, nebo ne. Měl jsem na to trochu jiný názor, ale strana se tak rozhodla. Výsledek bohužel není moc dobrý.

Co se týče komunálních voleb, nepodařilo se vám uspět v některých regionech, kde se pravici dlouhodobě daří. Opět se jedná například o statutární město Mladá Boleslav, kde se strana se čtyřmi procenty nedostala do zastupitelstva. Neuspěli jste ale ani například v Trutnově. Tam jste se dokonce spojili s KDU-ČSL a Nezávislými, přesto to nestačilo. Proč je i v takových řekněme pravicových baštách TOP 09 slabá?

Promiňte, pane redaktore, ale ta vaše otázka asi není úplně správně položená. Komunální volby totiž nejsou o pravicových baštách, ale o tom, jestli v tom místě máte úspěšného a zkušeného komunálního politika. Pokud se podíváte na mapu, kde jsme získali dvouciferné výsledky, tak tam jsme měli buď starostu nebo místostarostu a ti naši lidé byli tamním voličům dobře známi. Ne protože by byli pravicoví, ale hlavně úspěšní. Například místostarosta Příbrami, dále Beroun či starosta Moravského Krumlova. Problém TOPky bohužel je, že komunálních politiků máme málo, protože jsme v minulosti byli spojení se STANem, a tudíž jsme tu komunální agendu nechávali více jim a tolik se jí nezabývali. Do budoucna musíme buď opět obnovit spolupráci se STANem, nebo se zaměřit na to, aby za čtyři roky TOPka měla mnohem více vlastních komunálních kandidátů. V této situaci, v jaké jsme, TOP 09 dosud neměla žádného starostu okresního města, tak komunál opravdu, oproti třeba evropským volbám, kde cítím obrovský potenciál TOP 09, pro nás byl vždycky slabší. Tímto se neomlouvám, ale pokud se podíváte na naše komunální politiky, tak tam ve většině případů dosáhli dvojciferných výsledků.

Na Prostějovsku postoupila do druhého kola senátních voleb bývalá členka a exposlankyně TOP 09 Jitka Chalánková, kterou před volbami odmítla vaše strana podpořit. Je možné, že opět před druhým kolem obnovíte jednání o její případné podpoře?

Uvidíme. Nechci předjímat. Podíváme se na konečné výsledky a pak uvidíme.

A pokud po sečtení konečných výsledků Jitka Chalánková do druhého kola postoupí (Chalánková skutečně postoupila – pozn. red.), byl byste ochoten o tom jednat?

Poradíme se o tom jako celé předsednictvo. Nerad bych nyní předjímal.

Jak hodnotíte průběžný výsledek v magistrátních volbách v Praze, který vám prozatím přisuzuje zhruba 16 %?

Víte, že ty preference, které jsme před volbami měli, byly kolem 12 %. Já sám jsem řekl, že považuji za odhadovaný výsledek 12-15 %, 15 % považuji za relativní úspěch, vítězství by byl absolutní úspěch. Pokud by to bylo 16 nebo 17 %, tak to považuji za relativní úspěch, protože jsme stabilizovali pozici TOP 09 a STANu tady v Praze. Budeme vyjednávat o budoucím uspořádání města, budeme mít takovou pozici, abychom mohli plnit náš volební program. A hlavně, když se podíváte na naše starosty, tak ti všichni uspěli, nebo dokonce někde ještě posílili. Pozice TOP 09 v Praze, což považuji za první krok, zůstává silná. A do budoucna se vedení TOP 09 právě zaměřit na Moravu a regiony, kde jsme opravdu postavili velmi málo kandidátů.

Jsou nějaké politické strany v Praze, se kterými nechcete jednat? Vydávali jste také nějaké doporučení do regionů, s jakými stranami TOP 09 jednat nechce?

My máme zákaz jednat s komunisty a extremisty. Já sám osobně jsem říkal, že nebudu doporučovat své straně, abychom vstupovali do koalice s hnutím ANO. A pokud by taková krizová, nedej bože, nastala, já bych v takové radě nefungoval. Jsme ale demokratická strana a já za ni nemohu rozhodnout. Nemám ani pocit, že by v takové straně nebo u našich partnerů taková vůle jít s hnutím ANO byla, ale musíme udělat první kolečko jednání se všemi stranami. Jednat budeme určitě se všemi. Považujeme to za fér a za správné. K někomu máme samozřejmě blíže a někdo je nám vzdálenější, ale chci se všemi jednat i z toho důvodu, že jsem za největší problém posledních čtyř let v Praze považoval to, že celé zastupitelstvo bylo strašně rozhádané. Ti politici místo toho, aby řešili problémy Prahy, tak řešili permanentně koaliční personální spory. Já, pokud na to budu mít v jakékoliv pozici nějaký politický vliv, tak chceme s našimi partnery, ať už z koalice nebo z opozice, jednat a na klíčových pozicích se domlouvat. Za čtyři roky totiž nepostavíme městský okruh ani metro D, nevyřešíme tyto klíčové věci. Bude tedy potřeba se domluvit i s případnou opozicí, pokud jí nebudeme zrovna my, aby za čtyři roky ten jiný, kdo uspěje ve volbách, na to navazoval a pokračoval.

zdroj: https://echo24.cz/a/SeMnF/do-budoucna-se-vedeni-top-09-musi-zamerit-na-moravu-a-regiony-rika-jiri-pospisil

ŠTÍTKY

Volby:
2018 zastupitelstva obcí - Praha - 1. Jiří Pospíšil

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme