Slabihoudek: Rozzářili jsme Libeňský zámek purpurově

16. 11. 2020

Organizace Nedoklubko již tradičně slaví Světový den předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopadu. Kampaň však vyvrcholila v pondělí 16. listopadu, kdy se významné české budovy zahalily do purpurové barvy. Oslavami se organizátoři snaží nejen poukázat na problematiku nedonošených miminek, ale také na špičkovou úroveň české neonatologie. Od 17 do 20 hodin purpurově svítil také Libeňský zámek v Praze 8.

„Světový den předčasně narozených dětí slavíme v České republice podesáté a tradičně svítíme předčasně už 16. listopadu, tedy v předvečer našeho světového dne s ohledem na význam oslav výročí Sametové revoluce,“ vysvětlila ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková a dodala: „Významné budovy po celém světě se také barví do purpurové barvy, aby bylo zvýšeno povědomí o tématu předčasného porodu. Jedno z deseti miminek je předčasně narozené. Na celém světě. A také tím děkujeme zdravotníkům za péči o předčasně narozená miminka. Velmi mě těší, že česká neonatologická péče patří ke světové špičce.“

Ve světě se do purpurového hávu zahalí např. Eiffelova věž, Empire State Building, Opera v Sydney, Niagarské vodopády, Olympiaturm v Mnichově, Bratislavský hrad a mnoho dalších.
„Jsem velice rád, že jsme se připojili k této hezké akci na podporu předčasně narozených dětí. Když s tímto nápadem přišel pan kolega Slabihoudek, neváhal jsem ani minutu. Myslím, že poté, co jsme otevřeli babybox, je tato akce logickým navázáním a za mne vyjádřením zásadního nesouhlasu s nehoráznými výroky jednoho nejmenovaného bývalého poslance,“ říká starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

„Letos v červnu jsem se stal otcem předčasně narozené dcery. Chci vyjádřit hlubokou úctu lékařům a sestřičkám za její záchranu a péči ve VFN U Apolináře a také lidem z organizace Nedoklubko, kteří nám poskytli podporu v této nečekané situaci. Jelikož jsem si přečetl hanebný příspěvek jistého exposlance, kde hrubě uráží dříve narozené děti a jejich rodiče, považuji toto symbolické gesto ke Světovému dni předčasně narozených dětí, za jednu z cest, jak takovým lidem slušně vyjádřit nesouhlas s jejich slovy. Ročně se takto narodí přes 9000 dětí, přičemž také u nás v Praze 8 se můžeme pochlubit špičkovým neonatologickým oddělení v Nemocnici Na Bulovce, kde pomáhají rodičům při záchraně jejich dříve narozených dětí,“ doplnil radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.
Předčasný porod         
V České republice se ročně narodí přes 9000 dětí dříve předčasně. Česká neonatologie je na špičkové úrovni v celosvětovém měřítku. Hranice životaschopnosti je dána zákonem na 24. týden a/nebo porodní hmotnost 500 gramů.
Proč právě purpurová?              
Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská, barva králů a královen i všech nedonošených dětí. Purpurová barva značí statečnost, proto je symbolem miminek do dlaně, které své první týdny života měly tak těžké.
Nestátní nezisková organizace Nedoklubko již 17 let podporuje rodiny po předčasném porodu po celé České republice. www.nedoklubko.cz
Libeňská zámek, Světový den předčasně narozených dětí

Zdroj: Praha8.cz

Štítky
Osobnosti: Tomáš Slabihoudek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme