Pospíšil: Víme, jak řešit AirBnB. Populistické výkřiky Hřiba odmítáme.

18. 2. 2020

Fórum pražských zastupitelů za TOP 09 zasedalo k problematice poskytování krátkodobých ubytovacích služeb typu AirBnB. Zástupci TOP 09 Praha odmítli navrhované řešení primátora Hřiba, podle kterého by měli mít vlastníci nemovitostí zakázáno pronajímat celé byty. Naopak se shodli na podpoře opatření zpracovaných odborníky z Komise Rady hl. m. Prahy pro poskytování krátkodobých ubytovacích služeb. Obce by rovněž měli klást větší důraz na vymáhání již dnes platných právních předpisů.

„Nikým nediskutovaná řešení primátora Hřiba zásadně odmítáme. Uvědomujeme si potřebu problematiku AirBnB řešit, proto chceme Pražanům nabídnout kvalifikovaná věcná řešení, nikoliv populistické výkřiky, které věci ve skutečnosti nepomáhají,“ říká předseda TOP 09 Praha Jiří Pospíšil, který k problematice poskytování krátkodobých ubytovacích služeb svolal jednání Fóra zastupitelů za TOP 09.

To se po včerejším jednání shodlo na tom, že je potřeba jít legislativní změnou, která by posílila práva vlastníků bytů na jedné straně a dala obcím více možností při vymáhání současných povinností na straně druhé. To vše musí jít ruku v ruce se zvýšením bezpečnosti.

„Shodli jsme se na podpoře třech návrhů, které připravili odborníci z MHMP. Za alfu a omegu považujeme povinnost platforem informovat obce o bytech, které pronajímají. Právě díky této změně by mohly obce efektivněji vymáhat již stávající povinnosti, jako je například výběr místních poplatků z pobytu,“ říká člen předsednictva TOP 09 Praha a radní pro bezpečnost na Praze 2 Michal Zuna. „V zájmu větší bezpečnosti a požární prevence podporujeme rovněž úpravu stavebních předpisů tak, aby se na krátkodobě pronajímané byty vztahovala stejná pravidla jako na hotelové pokoje. Aktuálně totiž můžeme sledovat zvýšený počet požárů v bytových domech pronajímaných přes platformy,“ dodává Zuna. 

Podporu TOP 09 Praha mají i opatření, která posílí pravomoci společenství vlastníků i jednotlivých vlastníků bytů v bytových domech tak, aby používání bytu ke krátkodobým ubytovacím službám vyžadovalo souhlas ostatních vlastníků jednotek a aby bytový dům nebyl nepřiměřeně zatížen zvýšenými náklady.

„Poskytovatelé krátkodobých ubytovacích služeb musí již dnes dodržovat řadu pravidel a zákonů, na jejichž vymáhání se lze zaměřit již nyní. Jedná se především o živnostenský zákon, zákon o místních poplatcích, či zákon o pobytů cizinců,“ uzavírá Zuna.

Fórum pražských zastupitelů za TOP 09 je složeno z radních a zastupitelů MHMP a starostů, místostarostů a radních pražských městských částí. Letos se setkalo již podruhé.

Petr Pelc, krajský manažer TOP 09 Praha

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme