Co to je korespondenční volba? Zjednoduší hlasování krajanům

2. 2. 2016

Pokud jste nikdy nechtěli volit mimo území Česka, možná vás ani nenapadne, kolik překážek musí překonat někteří krajané, aby se dostali až k volební urně. Stovky ujetých kilometrů, tisíce korun vydaných za cesty i mnoho hodin v dopravních prostředcích by jim přitom ušetřila jednoduchá změna: zavedení korespondenční volby.

„Od roku 2011 studuji na University of St. Andrews ve Skotsku. Považuji se za aktivního občana, ale bohužel jsem zmeškal volbu do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2013, protože cesta ze Skotska do Londýna a zpět trvá přibližně 13 hodin vlakem a stojí kolem £80 (cca 3000 Kč), což pro mě není malá částka,“ popisuje Ondřej Hajda, který by, stejně jako mnoho dalších mladých lidí studujících v zahraničí, uvítal distanční volbu.

Místo toho, aby si zařizoval voličský průkaz a jel do Londýna na ambasádu, by mu stačilo hlas poslat poštou. Právě nutnost cestování na zastupitelské úřady mnoho krajanů od účasti ve volbách odrazuje - vzdálenosti, které musí ujet, jsou často téměř nepřekonatelné.

V mnoha zemích Evropy přitom korespondenční volba funguje už několik desítek let, Například ve Švédsku se netýká jen lidí volících v zahraničí, ale všech, kteří chtějí volit v rámci země, ale mimo okrsek, kde jsou registrovaní.

I s tím návrh TOP 09 počítá. Možnost volit poštou totiž nevítají jen občané cestující za hranice, ale naopak i ti, pro které je náročné odevzdat hlas i v nejbližší volební urně. Třeba lidé upoutaní na invalidní vozík nebo někteří senioři.

Návrh na korespondenční volbu, se kterým přišel 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek je jednoduchý: Volič může požádat o zaslání hlasovacích lístků pro korespondenční hlasování osobně nebo písemně s úředně ověřeným podpisem, ale také elektronicky se zaručeným elektronickým podpisem nebo datovou zprávou zaslanou prostřednictvím datové schránky. Vyplněný hlasovací lístek pak vloží do úřední obálky, tu spolu s vyplněným a podepsaným identifikačním lístkem nebo s volebním průkazem vloží do doručovací obálky. Pak dopis zašle nebo osobně předá obecnímu úřadu nebo zastupitelskému úřadu.

ŠTÍTKY

Témata:
E-government a IT, Veřejná správa a regionální rozvoj
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Jsme jediná pravicová proevropská strana.
Děkujeme