Ženíšek: Pan ministr si asi nevšiml, že jsme 15 let v NATO

13. 5. 2014

TOP 09 na dnešním jednání Poslanecké sněmovny navrhla zařazení nového bodu, v rámci kterého by měla vláda vysvětlit svůj postoj k plánům Severoatlantické aliance na posílení vojenské přítomnosti v členských státech.

Poslanci TOP 09 dnes na jednání sněmovny žádali zařazení zcela nového bodu, v rámci kterého by od vlády zazněl jasný názor na diskutovanou přítomnost vojáků NATO v České republice.

TOP 09 k tomu vedl výrok ministra obrany Martina Stropnického, který pro agenturu Reuters řekl, že Česko přítomnost zahraničních vojáků NATO na svém území nepodporuje.

Kromě toho, že tento výrok považuji za zcela nekompetentní a nebezpečný. Krom toho, že si pan ministr patrně nevšiml, že jsme již 15 let členem aliance, která nese název NATO. Krom toho, že srovnávat naše členství v NATO se členstvím ve Varšavském paktu je zcestné, bych velice ocenil, kdyby se na půdě sněmovny k tomuto tématu vedla řádná debata,“ řekl místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Zařazení nového bodu podpořil také první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek: „Rádi bychom se ujistili – a myslíme, že na to máme právo my poslanci i česká veřejnost – jestli názor, že si Česká republika nepřeje na území jednotky NATO, je názor ministra obrany, nebo celé vlády. A v okamžiku, kdy budeme vědět, čí je to názor, tak chceme mít možnost se k tomu jako poslanci vyjádřit. Koneckonců, je to právě Poslanecká sněmovna, odkud vláda čerpá legitimitu a svůj mandát a řada z nás je skutečně znepokojena imperiálními ambicemi Ruska,“ uvedl na plénu sněmovny.

Martina Týblová, tisková mluvčí
Štítky
Osobnosti: Marek Ženíšek
Témata: Armáda a obrana
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme