Zemřel Karel Schwarzenberg. Nezapomeneme

12. 11. 2023

Čestný předseda TOP 09 a zakladatel naší strany Karel Schwarzenberg zemřel ve věku 85 let. Až odezní smutek, přijde čas hledat inspiraci. Karel Schwarzenberg patřil bez pochybností mezi architekty samostatného českého moderního státu i nejvíce inspirativní osobnosti naší porevoluční historie. Jeho myšlenky i celoživotní boj za svobodu a lidská práva budou vždy patřit k základním hodnotám TOP 09, tedy strany, kterou před 14 lety zakládal. 

Karel Schwarzenberg byl český vlastenec a Evropan. Náš stát těžil z mimořádného renomé i mezinárodních vztahů, které čestný předseda TOP 09 měl. Jako diplomat, kancléř prezidenta republiky Václava Havla i pozdější ministr zahraničních věcí pomáhal utvářet přátelství a vřelé vztahy České republiky se světem.  

„Boj za lásku a pravdu bude trvat po celou existenci lidstva, nikdy ho ale nesmíme vzdát,” slova, která Karel Schwarzenberg pronesl, jej zcela vystihují. Služba zemi, kterou měl rád, a služba lidem pro něj byly celoživotní samozřejmostí. Ať už tak činil před listopadem 1989 svou podporou českého disentu anebo jako senátor, ministr zahraniční, či poslanec.

„Karel Schwarzenberg nám vždycky říkával – politik musí mít rád lidi. On je rád měl a lidé jeho. Je mi nesmírně líto, že nás opustil. Zanechal nám však odkaz, který je nesmrtelný a musíme ho nést. Budu vždy vděčná, že tak zásadně ovlivnil i můj život. Odpočívejte v pokoji, Karle,” říká Markéta Pekarová Adamová. 

„Zemřel Karel Schwarzenberg. Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji. Česká republika by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal,“ říká Miroslav Kalousek.

„Pro mě byl vždy symbolem návratu svobody, demokracie a dalších tradičních evropských hodnot do naší země. Byl to on, kdo pokračoval v humanistických tradicích, které v novodobých dějinách českého státu ztělesňovali T. G. Masaryk a Václav Havel. Jeho osobnost, myšlenky a neuvěřitelný nadhled budou chybět. Stejně tak, jako jeho neochvějná podpora spravedlnosti a boj za to, co je v danou chvíli správné. Jsem si ale jistý, že jeho odkaz a myšlenky budou žít dál. V našich srdcích a v dějinách této země,” říká Jiří Pospíšil. 

„Karel byl pro mě jedním z nejdůležitějších lidí, které jsem znal. S tatínkem se kamarádil od dětských let. Poprvé jsme se potkali, když mi bylo necelých dvacet. Měl jsem to štěstí, že jsem s ním mohl vést rozhovory a navštěvovat ho v letech, které jsou důležité pro tvorbu osobnosti mladého muže. Když založil TOP 09, poslal jsem přihlášku, protože jsem mu chtěl něco vrátit. Nenapadlo mě, kam až to může dojít. Myslel jsem si, že zůstanu řadovým členem. Byl mi celoživotním vzorem. Měl na mě významný vliv,“ říká Tomáš Czernin.

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme