TOP 09: Zánik živností vypadá téměř jako vládní záměr

22. 4. 2020

Předsedové opozičních stran TOP 09, ODS, Pirátů, KDU-ČSL a hnutí STAN představili návrhy, které budou společně prosazovat na dnešní schůzi Sněmovny.  Společně navrhujeme navýšení podpory pro OSVČ o malá s.r.o., podporu pendlerů, povinnost platby DPH pouze ze zaplacených faktur i zavedení finanční podpory i pro DPP a DPČ. TOP 09 bude nadále trvat na tom, aby stát kompenzoval podnikatelům jejich fixní náklady, zejména nájmy. Všechny strany také podpoří ústavní stížnost na zákaz vycestování mimo území České republiky.

TOP 09 se malých i středně velkých firem zastává po celou dobu trvání současné krize.  „Společně s ostatními opozičními stranami jsme navrhovali kompenzovat ztrátu podnikatelů úhradou 80 %, respektive 100 % nákladů za nájem provozovny po celou dobu trvání omezení. Nicméně vláda jej nezodpovědně zamítla. Připravili jsme několik kompromisnější variant. Proto navrhujeme varianty návrhů, a to ve znění 60 % a 40 %; 50 % a 30 %; 40 % a 20 %. Nevzdáváme to ani teď,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

O podpoře kompromisních variant TOP 09 zatím bojovala na včerejším rozpočtovém výboru. „Pokud vláda neschválí ani jednu z variant, řada živností zanikne. Vypadá to téměř jako zlý záměr,“ dodává poslankyně Pekarová Adamová. „Vláda v řadě kroků jedná se zpožděním. Trvalo jí měsíc, než vzala v potaz náš návrh na zvýšení ošetřovného, aby jej nakonec pojala za svůj a nechala si jej schválit. Podobný scénář se nemusí opakovat. Ráda bych zástupce vlády upozornila na to, že čas je pro podnikatele drahocenný. Mnoho z nich má přes měsíc nuceně zavřeno, avšak fixní náklady platit musí. Vláda by se měla řídit kvalitou návrhu, nikoliv barvou stranických desek,“ uzavírá poslankyně TOP 09.

Předsedové TOP 09, ODS, Pirátů, KDU-ČSL a hnutí STAN také společně podpoří stížnost Ústavnímu soudu, která zpochybňuje zákaz vycestování z České republiky. „Nežijeme před rokem 1989. Uzavírat hranice a omezovat základní lidská práva a svobody usnesením je jako ze špatného snu. Už včera Sněmovna odmítla zařadit mnou navržený mimořádný bod, Omezení přeshraničního pohybu občanů ČR v době nouzového stavu. Premiéra jsem také žádala v otevřeném dopise, aby vláda urychleně uzavření hranic zrušila,“ vysvětluje Markéta Pekarová Adamová.

 

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

Štítky