TOP 09 představila novelu stavebního zákona

22. 1. 2019

TOP 09 v loňském roce připravila novelu stavebního zákona, jejímž cílem je výrazně zkrátit délku stavebního řízení. Novela obsahuje několik změn. Za nejdůležitější TOP 09 považuje dvě změny: tzv. fikci souhlasu a jeden úřad.

„Dnes je stavební úřad povinen rozhodnout ve stavebním řízení ve lhůtě 60 dnů, ve složitých případech ve lhůtě maximálně 90 dnů. Aby však mohl stavební úřad rozhodnutí vydat, potřebuje získat kladná stanoviska od dotčených orgánů (například obecních nebo krajských úřadů, hasičů, hygieny atd.). Dotčené orgány však zákonné lhůty pro vydání stanoviska nedodržují. Námi navrhovaná fikce souhlasu znamená, že pokud se dotčené orgány v zákonné lhůtě nevyjádří, pak se má za to, že se záměrem stavitele souhlasí a územní rozhodnutí nebo stavební povolení lze vydat,“ představila fikci souhlasu první místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Dalším obrovským problémem je množství razítek, které stavebník před podáním žádosti potřebuje. Musí si zajistit vyjádření a stanoviska k záměru stavby u dotčených orgánů (např. hasiči, hygiena, obce, ale také správce sítí jako ČEZ, vodovody a kanalizace, popř. i památkáři atd.) a všechny tyto orgány musí oběhat stavebník sám.

„Právní úprava je roztříštěná, ve zvláštních zákonech, a občan často ani neví, od jakých všech orgánů souhlas potřebuje. Tyto informace si většinou zajišťuje na stavebním úřadě. Proto navrhujeme změnu. Podle našeho návrhu si souhlasy dotčených orgánů má zajistit stavební úřad sám. Stavebník přinese záměr na jedno místo a pak si vše vyřídí státní správa. Tato novela přinese stavebníkovi snížení administrativy a zrychlí proces získávání souhlasů dotčených orgánů,“ dodala Markéta Pekarová Adamová.

TOP 09 už minulý týden avizovala, že bude chtít na program právě probíhající schůze sněmovny zařadit k projednání bod o ovlivňování soudců prezidentskou kanceláří.

„Není pochyb o tom, že Kancelář prezidenta republiky se snaží intenzivně ovlivňovat rozhodnutí nezávislých soudů v kauzách, na kterých má konkrétní zájem. Je to naprosto skandální jednání. Nezávislost soudů je jedním z klíčových pilířů právního státu a chování Kanceláře prezidenta republiky takto podrývá principy právního státu. Podle našeho názoru Sněmovna k tak závažné skutečnosti nesmí mlčet, a proto navrhneme zařazení bodu „ovlivňování soudců Kanceláří prezidenta republiky,“ uvedl ke kauze Miroslav Kalousek, předseda poslaneckého klubu TOP 09.

Lenka Brandtová, tisková mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme