× Pojďte do toho s námi.

TOP 09: Ohledně dostavby Dukovan panuje mnoho nejasností

26. 11. 2020

Na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny budou poslanci projednávat návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice, který se zabývá dostavbou jaderné elektrárny v Dukovanech.

„Kolem dostavby jaderné elektrárny Dukovany padá mnoho otázek. Vzhledem k rozsáhlým a závažným podezřením by mělo být v zájmu vlády, aby zařadila na příští řádnou schůzi Sněmovny bod k výstavbě jaderného bloku a komplexně nás se vším seznámila. Pokud to neudělá, budu zařazení tohoto bodu sama iniciovat a oslovím také kolegy z dalších opozičních stran. Myslím si totiž, že pokud vláda nezodpoví některé dotazy, podezření se nerozptýlí,“ říká poslankyně TOP 09 a členka Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů Helena Langšádlová.

Řadu podstatných informací k dostavbě jaderné elektrárny v Dukovanech nemají poslanci k dispozici. Vláda by tak měla základní informace poslancům sdělit a zároveň vysvětlit nejasnosti, které kolem dostavby panují.

„Smlouva mezi státem a ČEZem počítá s tím, že by stát ČEZu povolil splácet dostavbu až po jejím ukončení, ale stát by si na ní sám musel půjčit. Není možné, aby tento model byl platný i ve chvíli, kdy se naše zadlužení dynamicky zvyšuje. Jak tedy hodlá vláda řešit financování s ohledem na novou fiskální situaci státu? Zároveň návrh zákona dává možnost ČEZu zvýšit cenu energie až o 30 %. To zaplatíme my všichni, jako spotřebitelé a daňoví poplatníci. Zdá se, jako bychom připravovali další solární tunel a toho se účastnit opravdu nechci,“ uvádí Langšádlová.

„Naprosto nepřijatelný je zároveň přístup ČEZu, který do zadávací dokumentace k výběrovému řízení nepromítl bezpečností zájmy České republiky, ačkoliv tak dle smlouvy učinit měl. Je povinností MPO požadovat, aby všechny informace, které vyplývají z bezpečnostních požadavků, ČEZ do zadávací dokumentace neprodleně doplnil. Zároveň by se vláda měla zavázat k tomu, že neosloví rizikové dodavatele, kteří jsou nepřátelské vůči EU a NATO (Rusko a Čína). V takto rozsáhlé zakázce musíme postupovat tak, aby naše bezpečnostní zájmy nebyly poškozeny,“ dodává poslankyně Langšádlová.

„TOP 09 podporuje jadernou energii, ale nesmí být v rozporu s bezpečnostní politikou státu,“ doplňuje předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

 

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Miroslav Kalousek, Helena Langšádlová
Témata:
Energetika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme