× Pohněme s tím. Společně!

TOP 09 chce v zákonech posílit ochranu dětí

3. 6. 2016

Poslankyně TOP 09 předkládají celkem tři novely, které pomohou posílit práva dětí. Změny mají zlepšit jejich postavení při rozvodu rodičů nebo v případech, kdy se děti stanou oběťmi trestných činů.

Přicházím se změnami, které jsou legislativně snadné, ale v praxi toho dokáží hodně změnit. Navrhuji proto změnit například část trestního zákona týkající se nahlašování trestných činů pohlavního zneužití a také část, která upravuje citlivé zacházení s nezletilými, říká poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková, která se problematikou zabývá také v Radě Evropy, kde je zástupkyní ČR.

Podle trestního zákoníku musí každý občan, který má podezření, že byl spáchán trestný čin, tento čin nahlásit. Tuto možnost ale nemá lékař, který se o trestném činu dozví při vyšetření pacienta. Konkrétně sexuolog může ohlásit pouze hodnověrné podezření ze spáchání trestného činu zneužití dítěte k výrobě pornografie, zatímco trestný čin pohlavní zneužití dítěte ohlásit nesmí ani policii, ani OSPODu,” vysvětluje místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Sněmovny Gabriela Pecková (TOP 09). Navrhuje proto, aby lékař mohl zneužívání legálně oznámit.

V zákoně o obětech trestných činů by se měla změnit část, která upravuje zacházení s oběťmi trestných činů. V současnosti se totiž oběť, nebo její zákonný́ zástupce, musí aktivně domáhat některých práv formou žádosti. Pokud se například oběť chce dozvědět, že pachatele propouští na svobodu, musí o tuto informaci zažádat, automaticky ji od úřadů nedostane.

Pozměňovací návrh směřuje k tomu, aby zejména u zvláště zranitelných obětí byla všechna práva oběti naplněna bez ohledu na to, zda o ně požádají,” dodala poslankyně Gabriela Pecková (TOP 09).

Poslankyně Nina Nováková (TOP 09) chce změnu zákona, který stanovuje péči o dítě po rozchodu rodičů. Navrhujeme na první místo uvést společnou péči, jsou-li rodiče způsobilí a mají-Ii o výchovu zájem. Teprve další možností by byla péče střídavá a možnost svěřit dítě do péče jednoho z rodičů,“ řekla poslankyně Nina Nováková (TOP 09).

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09

Praha 3. června 2016    

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Nina Nováková, Gabriela Pecková
Témata:
Sociální politika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme