TOP 09 a Starostové: Obce se mohou konečně pustit do odkládaných projektů

Naděje, kterou doposud měla většina starostů v České republice, se dnes proměnila v realitu. Poté, co prezident Václav Klaus podepsal novelu rozpočtového určení daní, totiž už nic nebrání v tom, aby se dvanáct miliard navíc přesunulo do městských a obecních rozpočtů.

29. 8. 2012

Právě v tuto dobu začíná většina starostů plánovat výdaje na další rok. Díky novele, kterou jsme prosadili, se konečně budou moci pustit i do nákladnějších, dlouho odkládaných projektů,“ říká předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík, podle kterého novela nespočívá jen ve zvýšení příjmů, ale i v lepším nastavení systému. „Znám to z vlastní zkušenosti. Když jsem chtěl jako starosta projekty financovat z dotací, nikdy jsem si nebyl jistý tím, jaké nakonec budou schváleny. Dotační politika navíc otevírala značný prostor ke korupci. Díky novele nyní budou obce mít své peníze jisté, bez přerozdělování, a budou s nimi moci racionálně zacházet,“ dodává Petr Gazdík.

Vítězství po letech

TOP 09 a Starostové si dnes ze seznamu úkolů mohou škrtnout jeden z hlavních předvolebních slibů. „Jako starostové jsme proti neférovému rozdělování daní bojovali v podstatě od roku 2006,“ říká Jana Juřenčáková, která stála u zrodu iniciativy, jež dnes v podobě novely RUD doputovala až do prezidentské kanceláře. „Bez uzardění mohu říci, že jde o velké vítězství většiny starostů v Čechách a na Moravě,“ dodává. Například jen ve Zlínském kraji, kde bude Jana Juřenčáková letos obhajovat místo v Senátu, si úhrnem města a obce přijdou na necelou miliardu korun navíc.

„Prosazení změny rozpočtového určení pro nás bylo stejně důležité jako prosazení hlavních reformních kroků,“ shrnuje poslanec a místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Stanislav Polčák a dodává: „V novele totiž nejde jen o natahování ruky pro větší peníze, souhlasili jsme i s vyšší veřejnou kontrolou nad nakládáním s těmito prostředky, a to v podobě větších možností Nejvyššího kontrolního úřadu,“ vysvětluje Stanislav Polčák.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí TOP 09

V Praze 29. 8. 2012

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme