× Pojďte do toho s námi.

Senátorský klub ODS a TOP 09: Povinné kvóty na české potraviny jsme v Senátu zamítli

18. 3. 2021

Senát dnes projednal zákon o potravinách a vyškrtl z něj i na návrh senátorů klubu ODS a TOP 09 povinné kvóty na české potraviny. Tento návrh podpořili senátoři napříč senátorskými kluby.

„Potravinové kvóty jsou nesmyslné samy o sobě. Ještě k tomu je nesmyslně napsaný i samotný návrh. Česká republika není schopna splnit stanovená procenta u mnoha uváděných komodit. To by ve svém důsledku znamenalo omezení nabídky s následným zdražením. Přestože s tím nesouhlasím, ještě bych snad uměl pochopit, že obchodník musí stanovené procento ve svých provozovnách nabízet. Ale jak má zajistit, aby je prodal tak, jak je uvedeno v návrhu? To mi z nákupního koše před pokladnou část produktů pocházejících ze zahraničí má prodavač vyhodit? Nebo mi naopak nějaké české přidá?“ uvádí předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra a dodává: „Tento návrh chce podpořit české zemědělce a producenty. Pak se ale musím zeptat - proč jsou otevřené velké řetězce a naopak farmářské trhy jsou zavřené? Právě tam by měli naši zemědělci zcela jasnou výhodu před dováženými potravinami. A jen drobnost na závěr, kvóty jsou v naprostém rozporu s evropskými předpisy. Toto jsme skutečně nemohli podpořit.“

„Povinné kvóty na potraviny by nám, ani našim zemědělcům nepomohly, spíše naopak. Jednak tolik vlastních potravin ani nemáme a zadruhé by to snížilo konkurenci, což logicky povede ke zdražení. Proto jsem na senátním hospodářském výboru spolupředložil návrh, kterým se ruší celý tento nesmyslný nápad. Kdybychom jej nezrušili, přišli bychom o velkou část nabídky potravin z různých zemí, a nakonec by nám v peněžence zůstalo kvůli zdražení méně peněz. Povinné kvóty fakt nejsou cesta správným směrem. Zjednodušme radši našim zemědělcům a potravinářům papírování, pomozme malým a začínajícím zemědělcům a potravinářům,“ říká senátor a místopředseda TOP 09 Herbert Pavera.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Herbert Pavera
Témata:
Covid-19
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram EPP

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme