× Pohněme s tím. Společně!

Pospíšil: Zakažme klecové chovy, trpí v nich stamilióny zvířat

30. 1. 2019

 

„Usiluji o to, aby se problematikou klecových chovů na podzim zabývala Evropská komise a Evropský parlament. Je nezbytné, aby byla na evropské úrovni přijata nová legislativa, která chov slepic, králíků a dalších zvířat v takto tristních podmínkách ukončí,“ říká Jiří Pospíšil.

Zákaz klecových chovů se v Bruselu snaží prosadit pracovní skupina dvaceti europoslanců. Jiří Pospíšil v ní jako jediný hájí české barvy. Jejím cílem je mimo jiné i podpora evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, kterou loni představila organizace Compassion in World Farming. Součástí iniciativy je petice za zákaz klecových chovů.

Podpisů už je 300 tisíc

Pokud se během jednoho roku podaří nasbírat milion podpisů, bude se problematikou zabývat Evropský parlament a Evropská komise, která by mohla navrhnout novou legislativu zakazující klecové chovy ve všech členských státech EU.

„Fakt, že v České republice čím dál tím více supermarketů odmítá odebírat vejce z klecových chovů, ukazuje, že se jedná o správnou cestu. Osvěta a tlak zákazníků v tom hrají podstatnou roli. Petici zatím podepsalo tři sta tisíc lidí,“ dodává Pospíšil.

Zvířata se nepohnou

Zvířata se v klecích nemohou otočit ani postavit. Plocha k žití u slepic odpovídá velikosti listu A4, u křepelek pak velikosti pivního tácku. Kvůli nedostatečnému pohybu zvířata trpí řídnutím kostí nebo zakrněním. Také dochází k izolaci zvířat, která jsou ve volné přírodě sociální. V klecích jsou chovány i husy a kachny.

Řada západoevropských zemí už klecové chovy zakázala. Česká republika se k nim ale zatím nepřipojila, a to i kvůli liknavému přístupu českých zákonodárců. Z průzkumu přitom vyplývá, že zákaz klecových chovů podporují tři čtvrtiny Čechů. Do roku 2025 chce přestat prodávat klecová vejce většina obchodních řetězců v ČR.

LENKA BRANDTOVÁ, TISKOVÁ MLUVČÍ TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil
Témata:
Ochrana zvířat
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme