Organizace Memorial získá útočiště v rezidenci předsedů Sněmovny

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová poskytla rezidenci předsedů Sněmovny k dočasnému užívání vzdělávací a lidskoprávní organizaci Memorial. Ta se kvůli svým aktivitám stala v Rusku terčem současného režimu.

22. 9. 2022

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová dnes symbolicky předala klíče od své rezidence zástupcům významné historicko-vzdělávací lidskoprávní organizace Memorial.

„V duchu nejlepší masarykovské humanistické tradice zde naleznou útočiště lidé, kteří se svou badatelskou činností a občanskými aktivitami dostali do hledáčku diktátorského režimu Vladimira Putina. Vila, kterou sama neobývám, tak nyní dostane smysluplné využití," uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Organizace Mezinárodní Memorial se dlouhodobě odborně zaměřuje především na výzkum sovětského represivního systému a jeho současné reflexe.

„Jménem sdružení Memorial, všech našich ruských a evropských kolegů, bych rád poděkoval paní předsedkyni za možnost využít tento objekt. Po likvidaci zastřešující organizace Mezinárodní Memorial v prosinci 2021 byla činnost Memorialu v Rusku výrazně omezena, i když zcela zlikvidovat se ji nepodařilo. Mnohé organizace Memorialu v Rusku dál v omezené míře působí, ovšem zároveň Memorial posiluje evropskou spolupráci. Kromě Česka má pobočky také v Německu, Francii a Itálii. Memorial v poslední době stále více upozorňuje na společný evropský rozměr sovětských represí, na to, že toto téma není možné vnímat jen jako ruskou minulost. Díky možnosti využít služební vilu v Praze bude možné efektivněji navázat na mezinárodní spolupráci Memorialu a pokračovat v projektech, které již není možné plnohodnotně rozvíjet dál v samotném Rusku. Neznamená to stěhování Memorialu do České republiky, ale podporu jeho činnosti v současné nelehké době a zázemí pro jeho další projekty a evropské aktivity," kvitoval rozhodnutí předseda organizace Memorial Česká republika Štěpán Černoušek.

V budově prvorepublikové funkcionalistické vily ze 30. let na pražské Ladronce bude od října moci působit až osm pracovníků organizace. Doba užívání prostor byla prozatím domluvena na šest měsíců. V případě zájmu obou stran ovšem může být ještě prodloužena. Organizace Memorial se zavázala hradit náklady za užívání objektu, z nichž většinu tvoří výdaje za energie a údržbu. Objekt jako takový jim pak bude poskytnut bezplatně.

„Společné souběžné užívání prostor vily je pro Poslaneckou sněmovnu ve výsledku hospodárnější. Souhlas s tím ostatně vyslovila již začátkem září stálá sněmovní komise pro práci Kanceláře poslanecké sněmovny," doplnil na závěr vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek.

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme