× Pohněme s tím. Společně!

Občané v karanténě nesmí přijít o volební právo, stát musí zajistit bezpečný způsob hlasování

20. 7. 2020

Poslanci TOP 09 nesouhlasí s tím, aby kvůli pandemii přišli o volební právo občané v karanténě. Vyzvali proto dnes dopisem ministry vnitra a zdravotnictví, aby přišli s řešením, které umožní hlasovat i lidem v karanténě. Jedním z možných řešení je využití speciálních týmů s mobilními hlasovacími urnami.

„Již dlouho říkáme, že současná koronavirová krize může ohrozit volební právo řady lidí, kteří budou v době voleb v karanténě. Tento problém se snažíme řešit, proto jsme již začátkem června navrhovali předřazení a rychlé projednání zákona o korespondenční volbě, který by umožnil hlasovat na dálku. Tento zákon však vládní poslanci odmítli projednat, proto by nyní měl stát zajistit bezpečný způsob hlasování pro všechny, kdo nebudou moci přijít do volební místnosti,“ říká předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. 

Poslanci v dopise uvádějí, že za klíčovou pokládají úlohu hlavního hygienika, jenž by měl ve spolupráci s ministerstvem vnitra připravit metodický pokyn pro umožnění výkonu volebního práva i občanům v karanténě. Za jednu z cest považují využití speciálních mobilních hlasovacích uren za dodržení přísných hygienických podmínek. Takové hlasování by mohly realizovat speciální týmy využívající ochranné pomůcky a dezinfekci, zajišťující vysoký standard ochrany.

„Jen tak říct, že lidé v karanténě nebudou moci na podzim hlasovat, je výraz vládní lhostejnosti. Když už vláda odmítla korespondenční hlasování, budeme chtít alespoň, aby lidem v karanténě bylo umožněno hlasovat za speciálních podmínek. Tahle situace je řešitelná, jedno řešení sami navrhujeme. Rádi však podpoříme i jiná vhodná řešení, která nezkrátí občany o jejich ústavní právo,“ uvádí poslanec TOP 09 Dominik Feri.

Celé znění dopisu naleznete v příloze.

Miroslav Hlaváč, zástupce tiskového mluvčího TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Dominik Feri, Markéta Pekarová Adamová
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme