Nováková: Rizikové chování dětí mohou řešit i obce

26. 11. 2015

Čeští školáci jsou na evropské špičce v požívání alkoholu, cigaret a marihuany. Řešit tento problém musí společně rodina, škola a také vedení obce. Poslankyně TOP 09 Nina Nováková o tom píše v nové knize, která právě dnes vychází. Dlouholetá komunální politička a nyní poslankyně sama připravuje změny v zákonech, které by daly školám větší možnosti v prevenci.

Situace, kdy naši školáci vedou tento neslavný evropský žebříček, je alarmující. Vedení obcí může pomoci, a proto by mělo tento problém řešit. Starostové se nesmí bát smysluplně a důsledně dbát na dodržování pravidel, která si dala obec do vyhlášek,“ řekla poslankyně Nina Nováková (TOP 09) na křtu publikace Zdravotně rizikové chování mládeže v Česku, kterou vydává Univerzita Karlova, a v níž je autorkou jedné ze statí.

Nina Nováková popisuje ze své zkušenosti místostarostky města Brandýs nad Labem roli vedení obce v prevenci užívání dostupných drog u dětí ze základních škol. Role samotných dětí a mládeže je v prevenci nezastupitelná. Právě z debaty vím, že samy cítí zodpovědnost, ale je důležité, když dospělí dají jasně najevo postoj k věcem, které ohrožují celou komunitu,“ míní poslankyně, která proto připravuje změny v zákonech tak, aby se posílila role žákovských samospráv ve školských radách.

V zákonech se znovu pokusíme zlepšit práci školských rad. V nich se totiž jako rovnocenní partneři setkávají žáci, učitelé, rodiče a zřizovatel, tedy obecNa školách by měly vedle odborných učitelů pracovat také kvalifikované týmy s výchovnými poradci, speciálními pedagogy, psychology nebo metodiky prevence, výchovnými poradci či koordinátory žákovských samospráv a občanského vzdělávání,“uvedla poslankyně Nina Nováková, která změny připravila ve spolupráci s řediteli škol a žáky. 

Poslankyně Nina Nováková se problematikou dětí a rodiny dlouhodobě zabývá. Je mimo jiné spoluautorkou změny jednacího řádu Sněmovny, podle které by napříště měl být u každého zákona zhodnocen také jeho vlivy na rodinu a rodičovství. 

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09

Praha 26. 11. 2015

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Nina Nováková
Témata:
Sociální politika
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Stát nelze řídit jako firmu, protože občané nejsou zaměstnanci.
Děkujeme