"Názory na Evropu" pomáhají poznat EU

7. 5. 2014

Lépe poznat Evropskou unii a odpovědět na dotazy, jak je také možné ji vidět. v roce eurovoleb v tom může voličům pomoci i publikace, která nabízí různé pohledy osobností na Evropu a její fungování. vydala ji vzdělávací platforma TOPAZ.

Evropská unie je dnes vnímána jako samozřejmost. Ale na otázku, co vlastně Evropská unie je, se dá odpovědět mnoha různými způsoby. Některé z nich nabízí právě soubor názorů desítky osobností -  historiků, politologů a expertů přes ekonomiku, ochranu životního prostředí nebo lidská práva. Pod názvem Názory na Evropu si lidé mohou přečíst také pohled předních kandidátů TOP 09 a Starostů do Evropského parlamentu.

CELOU PUBLIKACI SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE

Evropská unie u našich občanů zrovna moc populární není. A je to nemalý paradox. Právě onen nepříliš oblíbený „Brusel“ je totiž zdrojem podstatné části, ne-li drtivé většiny naší stability, bezpečí či prosperity. A vděčíme mu dokonce za stovky proinvestovaných miliard korun, které byly v rámci kohezní politiky proinvestovány ve jménu zvýšení kvality života v naší zemi,“ napsal například ekonom Luděk Niedermayer.

Politolog Michael Romancov, egyptolog Miroslav Bárta, historik moderních dějin Martin Kovář, ale také bývalý reportér a bojovník za lidská práva Jaromír Štětina nebo exministr Jiří Pospíšil. Ti všichni vepsali svůj názor na Evropu do nové publikace. TOPAZ ji vydal s podporou nadace Konrada Adenauera v nákladu 800 kusů.

Evropská společenství, později transformovaná v Evropskou unii, existují teprve krátce na to, aby si jejich obyvatelé uvědomili, že jsou v prvé řadě Evropany, protože evropanství, tedy společné tradice, kultura a hodnoty je to, co je všechny po staletí spojuje. My jako občané Evropy máme ovšem úkol nejdůležitější – zúčastnit se voleb do Evropského parlamentu a zvolit zástupce, kteří lidem umožní se s Evropou identifikovat natolik, že pro ně bude evropanství prvním v řadě jejich „národních“ příslušností,“ uvedl Ondřej Kolář, ředitel vzdělávací platformy TOPAZ.

Martina Týblová, tisková mluvčí
Štítky
Témata: EU
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme