× Pojďte do toho s námi.

Koalice SPOLU: současný nouzový stav prodloužit nelze, vláda by musela vyhlásit nový

25. 2. 2021

Vláda ve středu večer uvedla, že požádá o prodloužení nouzového stavu a bude chtít revokaci zrušovacího usnesení Poslanecké sněmovny. Zástupci koalice SPOLU jsou přesvědčení, že se jedná o ústavně pochybnou cestu, která je spojená s mnohými riziky.

Aktuálně platný nouzový stav byl podle expertů na ústavní právo vyhlášen přinejmenším sporně až protiústavně. Již nyní existuje první rozsudek a nejspíš budou přibývat další, nehledě na další otevřená řízení u Ústavního soudu, proto je zapotřebí ho ukončit, jinak hrozí jeho budoucí zrušení a z toho plynoucí právní dopady. Je-li nouzový stav potřeba, je nutné ho dobře odůvodnit a vyhlásit tak, aby se postupovalo legislativně čistě.

Současný stav prodloužit nelze

Je zapotřebí si také uvědomit, že Sněmovna nemůže prodlužovat nouzový stav, netrvá-li déle než 30 dnů a tento máme necelé dva týdny. Zrušovací usnesení nelze revokovat, protože bylo publikováno ve Sbírce zákonů a je tudíž definitivním rozhodnutím.

„Vládní návrh na revokaci usnesení Poslanecké sněmovny považuji za nepřijatelný a ODS ho nepodpoří. S prodlužováním nouzového stavu nesouhlasíme a námi oslovení odborníci považují tento postup za legislativně sporný. Předpokládám, že v pátek ve Sněmovně schválíme pandemický zákon. Pan prezident Zeman mi včera sdělil, že ho neprodleně podepíše. Zákon tak bude platit včas podle původních dohod. Vláda může přijímat zdůvodněná opatření i bez nouzového stavu. Očekáváme také, s čím přijde vláda na další slíbené jednání všech politických stran,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

„Nouzového stavu, který byl vyhlášen minulý týden, je zapotřebí se zbavit a požádat o nouzový stav nový. Rozsudek Městského soudu v Praze, který jej označil za protiústavní, je prvním signálem toho, že mohou přibývat rozsudky další. Před tím ostatně varují i ústavní právníci. Vláda je stále odpovědná Sněmovně a obnovování nouzových stavů při nesouhlasu poslanců s jejich prodlužováním označil právě Městský soud v Praze za "učebnicový příklad obcházení ústavního pořádku". Takové riziko nesmíme v dnešní krizové situaci dopustit,“ konstatovala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Jen nouzový stav současnou krizi nevyřeší – je zapotřebí mít jasný plán

V současné tíživé situaci lze využít pandemický zákon, který je této situaci šitý na míru a disponuje kontrolními mechanismy. Případný nový nouzový stav lze vyhlásit kvůli přetížení nemocnic z důvodu výskytu nových mutací a zacílit by měl na to, co pandemický zákon neumožňuje – například na omezení svobody pohybu nebo na nařízení pracovní povinnosti.

„Blížíme se bohužel k limitním stavům z hlediska kapacit na JIP. Je evidentní, že se pandemii ani po bezmála 150 dnech nepřetržitého nouzového stavu se současnými vládními opatřeními nedaří zvládat,“ uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„Pokud máme vůbec diskutovat o dalším stavu nouze, je to svým způsobem pochopitelné, rozumím tomu a za KDU-ČSL chci hledat rozumné, zodpovědné řešení, abychom dokázali zastavit šíření pandemie, nepřehltili zdravotnický systém a zachránili tak co nejvíce životů. Současně platný nouzový stav však prodloužit nemůžeme,“ zdůraznil Jurečka.​ A dodal, že obrat vlády od pandemického zákona opět směrem k nouzovému stavu ho překvapil. „Ještě na úterním jednání s premiérem a s dalšími představiteli vlády jsme se ptali, jestli pro zvládnutí situace bude stačit pandemický zákon. Ministr Blatný to v úterý potvrdil, ale hned druhý den vláda přišla už s žádostí o prodloužení nouzového stavu,“ připomněl Jurečka a dodal, že pečlivě sleduje denní statistiky a hlášení z nemocnic, takže mu je jasné, že nárůst nemocných je opravdu velmi intenzivní.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09 

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme