× Pohněme s tím. Společně!

Husák: Vláda může zabránit rušení pošt

20. 7. 2012

Poslanec Jan Husák chce zabránit radikálnímu rušení poštovních poboček a hodlá také znemožnit možné podvody mezi poštovními podnikateli.

Předložil do poslanecké sněmovny „malou“ novelu zákona o poštovních službách. Norma umožní, aby vláda flexibilně stanovovala minimální počet poboček a zabránila omezení počtu pošt.

Podle této novely bude minimální počet poboček stanovovat vláda svým nařízenímČeskou poštu to donutí hledat jiné cesty, jak se zefektivnit svůj provoz, než rušit pobočky“, řekl Jan Husák. Poslanec odmítá tvrzení vedení České pošty, že ji současný zákon č. 29/2000 Sb. o poštovních službách „nutí“ k rušení až dvou třetin jejích poboček.

Je to nesmysl. V zákoně není jediné slovo o likvidaci jakékoliv pobočky. Zákon pouze požaduje po vedení České pošty, aby se chovalo jako řádný hospodář, říká Jan Husák a dodává: „Pošta je moloch, kterému se nechce zefektivnit svůj vlastní provoz, a tak raději místo návrhů na zlepšení straší lidi rušením poboček.“ Kompromisní návrh dohodli politici už v dubnu 2012 v Senátu. Stanovený minimální počet poboček v kombinaci s  vyhláškami Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) povede ke zpřísnění podmínek a zkvalitnění služeb. Vlastní kritéria vyhlášek ČTÚ zveřejní na konci července. Z vyhlášky bude zřejmé, ve které obci musí být pošta, její minimální pracovní doba a maximální vzdálenost k další nejbližší poště.

Novela má také znemožnit podvody subjektů podnikajících na poštovním trhu. Příkladem takového činu by bylo například spekulativní rozdělení jedné poštovní firmy. Formální rozdělení do několika malých firem by vedlo k tomu, že by se firmy vyhnuly platbám za vyšší náklady držitele poštovní licence, které by měl s provozováním garantovaných poštovních služeb, tzv. univerzální služby. Případné vyšší náklady nesmí platit občan. Vyšší náklady za univerzální službu zaplatí všichni poštovní operátoři s výnosem přesahujícím tři miliony korun. Vyhneme se tak spekulativnímu rozdělování do menších firem, protože se to už nikomu nevyplatí,“ objasnil Husák.

 

Současný limit výše výnosů je na úrovni 10 milionů. Pokud by vyšší náklady skutečně vznikly, měly by je zaplatit státní i soukromí provozovatelé poštovních služeb. „Česká pošta i soukromníci by museli platit spravedlivě podle svého podílu na trhu. Poštovní operátoři chtějí, aby na jejich případné ztráty doplácel státní rozpočet, tedy občan. To je neakceptovatelné“, zdůrazňuje poslanec Husák. V poštovním sektoru je podle něj dostatek peněz na pokrytí případných vyšších nákladů. „Čím více budeme po držitelích licence chtít, aby se podíleli na uhrazení vyšších nákladů, tím menší bude pravděpodobnost, že nějaké vyšší náklady vůbec vzniknou“, vysvětlil Husák důvody, proč se musí podílet i sama Česká pošta.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí TOP 09

V Praze 20. 7. 2012

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jan Husák
Témata:
E-government a IT
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme