Farský: K Registru se připojují ministerstva i ŘSD

Veřejnost bude moci kontrolovat s kým, na co a za kolik uzavírá stát nebo obec jakoukoli smlouvu. Poslanec Jan Farský totiž předkládá návrh zásadního protikorupčního opatření, které může uspořit desítky miliard korun ročně. „Registr smluv bude místem, kde se zveřejní všechny výdaje veřejné správy. Jako první se k němu připojují ministerstva vedená TOP 09 a ŘSD,“ říká Jan Farský.

21. 5. 2012

(V příloze naleznete porovnání slovenského a českého modelu a základní argumentář.)

Všechna ministerstva TOP 09 a rovněž Ředitelství silnic a dálnic nově vedené Davidem Čermákem (TOP 09) se rozhodla vstoupit do Registru ještě dříve, než bude návrh na jeho zavedení projednán Parlamentem. „Jsme připraveni zapojit se do Registru od prvního září,“ sdělil ministr financí Miroslav Kalousek. „Transparentní hospodaření bylo pro TOP 09 vždy prioritou, a proto chceme jít nyní příkladem i ostatním orgánům veřejné správy. Ministerstvo zdravotnictví přijalo už řadu protikorupčních opatření, která ušetřila stovky milionů. Ministerstvo i fakultní nemocnice na internetu standardně zveřejňují výběrová řízení a smlouvy. Registr smluv je ale systémovým, dlouhodobým řešením, které přesáhne horizont jednoho volebního období,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svém webu zveřejňuje výběrová řízení, jejich průběh a související smlouvy již od loňského roku. Transparentnost považuji v tomto směru přímo za povinnost státu. Využití slovenské zkušenosti, kde Registr smluv již funguje, vidím jako šťastnou volbu,“ doplnil ministr Jaromír Drábek.

Farský: Neoficiálně se uspoří pětina výdajů

Registr smluv, jehož vývoj stál na Slovensku necelý milion korun, zajistí a bude dočasně spravovat Ministerstvo financí. Po schválení Parlamentem by Registr měl přejít pod Úřad vlády. Občané, opozice či média tak budou mít na jediném místě pod kontrolou veškeré smlouvy uzavřené státem, kraji, obcemi, ale i společnostmi, jako je ČEZ. „Ročně se v České republice utratí ve veřejných zakázkách přibližně 600 miliard korun, zhruba třetina této sumy teče netransparentními kanály, které bychom nyní chtěli rozkrýt. K tomu se odhalí ještě miliardy získané z prodeje či pronájmu majetku,“ popisuje podstatu Registru Jan Farský a dodává: „Slovenský model, kterým se inspirujeme, přinesl neoficiálně úspory v řádu dvaceti procent, což by v našem prostředí znamenalo desítky miliard korun.  A to nejen ve snižování nákladů, ale i v tom, že by z respektu k veřejné kontrole některé smlouvy raději uzavřeny vůbec nebyly.“

To potvrzuje i Mária Kolíková, která stála u zrodu Centrálneho registru zmlúv na Slovensku: „Podstatné je, že je smlouva se státem či samosprávou účinná až po jejím zveřejnění. To umožňuje okamžitě vidět, na co se veřejné prostředky používají a za jakých podmínek. Je to tlak na snižování nákladů, kvalitu smluv a vytváření rovných šancí pro každého, kdo chce s veřejnou správou spolupracovat.“

Návrh na zavedení Registru v České republice je hotový. „Nyní dokončujeme práce na paragrafovaném znění návrhu, který bude podán v červnu,“ doplňuje Jan Farský, podle kterého by mohl být projednán na schůzi v září, kdy by se do předběžného Registru již měla zapojit ministerstva TOP 09 a ŘSD.

Co je Registr smluv:

Registr smluv má být místem, na kterém budou zveřejňovány všechny smlouvy týkající se např. prodeje, koupě či (pro)nájmu zboží, služeb, stavebních prací či nemovitostí uzavřené státem, kraji, obcemi a jejich organizacemi. Veřejnost do něj bude mít přístup prostřednictvím Internetu. Všechny smlouvy uzavřené veřejnou správou na všech úrovních tedy budou veřejné.

Smyslem opatření je koncentrovat všechny informace tak, aby byly na jednom místě dohledatelné všechny výdaje veřejné správy. Zároveň by tato služba umožnila sledovat, s kým, za jakých podmínek a především za jakou cenu jsou smlouvy nejčastěji uzavírány. Tak bude jednoduchým způsobem posílena možnost odborné i laické veřejnosti kontrolovat činnost politiků a úředníků.

Klíčové je, že účinnost těchto smluv bude navázána na okamžik jejich zveřejnění v registru. Tím bude zajištěna „samovynutitelnost“ splnění publikační povinnosti - veřejná správa bude nucena smlouvu zveřejnit, jinak na jejím základě nebude možné realizovat žádné plnění.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí TOP 09

V Praze 21. 5. 2012

Přílohy
PDF Co je Registr smluv.pdf (347.6 kB) PDF Rozdíly mezi slovenskou úpravou a návrhem poslance Jana Farského.pdf (723 kB)
Galerie
Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme