× Pohněme s tím. Společně!

Czernin: Povolení plošného trávení hrabošů je dalším ze zločinů na naší zemi

8. 8. 2019

Ministerstvo zemědělství povolilo od pondělí 5. srpna plošně rozmístit volně po povrchu, nikoliv do nor, jed Stutox II, který v kombinaci s žaludeční kyselinou zabíjí živočichy do několika hodin. TOP 09 je přesvědčena, že rozhodnutí rozmisťovat jed plošně je krátkozraké, nebezpečné a nesystémové. Problém přemnožení hraboše polního je třeba řešit správnými zemědělskými postupy podporou jeho přirozených nepřátel, nikoli trávením všeho živého, včetně dravců, kteří populace hrabošů v přírodě regulují. Proto se TOP 09 rozhodla iniciovat vznik petice proti plošnému šíření jedu v krajině.

Petice apeluje na ministra a vedoucí úředníky ministerstva, aby své rozhodnutí přehodnotili a upřednostnili při zacházení s českou přírodou zdravý rozum. Členy petičního výboru jsou místopředseda TOP 09, senátor a zemědělec Tomáš Czernin, přírodovědec a vysokoškolský pedagog Jakub Hruška a místopředseda TOP 09 Michal Kučera.

„Povolení plošného trávení hrabošů je dalším ze zločinů na naší zemi. Jed se dostane do potravního řetězce, stane se potravou i pro jiné druhy drobného zvířectva a výsledek budou mrtví čápi, draví ptáci, lišky, zajíci, ale třeba i kočky a psi. Všechno jen proto, že agroprůmyslníci drancující naši zemi šetří na řádných zemědělských postupech, například neořou do dostatečné hloubky, a tím zapříčinili přemnožení hlodavců. Plošné rozhazování jedů je jednoduché, levné a vpravdě vražedné řešení. Už víme, že tato vláda otravuje duši národa. Nechci, aby otrávila naši krajinu,“ uvedl místopředseda TOP 09 a senátor Tomáš Czernin.

„Mimo přemnožených hrabošů se při plošné aplikaci jedů (rodenticidů) otráví všichni další živočichové. Koroptve, zajíci, sysli – na ty bych rád upozornil zvlášť pana premiéra - poštolky, čápi, prostě všichni. A řeči o “nezbytnosti” a “dodržení všech stanovených postupů” ať si Agrární komora a Ministerstvo zemědělství nechá od cesty. Prostě to (ne všichni, ale ti, co plošně dominují obvykle ano) plošně rozmetají po polích a basta. Nepovolovat a orat! Za veřejné peníze chceme veřejný prospěch, a ne otrávenou krajinu,“ dodal Jakub Hruška, expert na životní prostředí za TOP 09.

Petici je možné podepsat elektronicky nebo osobně v kanceláři TOP 09 na adrese Opletalova 1603/57, Praha 1.

Lenka Brandtová, tisková mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Czernin, Jakub Hruška
Témata:
Životní prostředí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme