Niedermayer: EP požaduje rozsáhlejší výměnu daňových informací než členské státy

14. 10. 2015

Výbor EP pro hospodářské a měnové záležitosti (ECON) včera schválil návrh na rozšíření povinné výměny informací u daňových rozhodnutí. Jedná se o jednu z prvních norem, která by měla směřovat ke zlepšení výběru podnikových daní. Problémy s obcházením daní naznačil například skandál Luxleaks a odhady hovoří o mnoha desítkách miliard euro, o které různými způsoby státní rozpočty na této dani přicházejí.

Předmětem návrhu je povinnost daňových úřadů států informovat své protějšky (a Evropskou komisi) o daňových rozhodnutích (tedy dohodách o způsobu danění), které uzavírají s podniky. Některé z těchto rozhodnutí v minulosti totiž vedly ke snížení daňové povinnosti podniku v jiné zemi a země “dobrovolnou výměnu informací” příliš neprováděly. Lepší přístup k informacím, který tato norma založí, by měly daňové úřady využít k tomu, aby byly sto identifikovat plátce, kteří se snaží svou daňovou povinnost snížit. A zjistili, zda postup neodporuje jejich daňovým pravidlům.

Návrh bude v následujících týdnech projednán plénem a poté, co svou oficiální a definitivní pozici zaujme Rada, vstoupí v platnost. Evropský parlament přitom podporuje rozsáhlejší a důslednější úpravu, která například podřizuje úpravě větší okruh daňových rozhodnutí. Členské země v Radě minulý týden ovšem zaujaly slabší a opatrnější pozici. Mimo širšího spektra daňových rozhodnutí jde i o pověření Evropské komise vedením ucelené databáze těchto daňových rozhodnutí a o to poskytnout veřejnosti přístup k části informací, které nejdou za rámec firemního tajemství.

Na tuto zprávu EP budou v následujících měsících navazovat další parlamentní iniciativy, zejména pak zpráva Zvláštního výboru pro daňová rozhodnutí (TAXE) a návrh legislativních kroků směřujících proti problému obcházení podnikových daní, který by se na plénum parlamentu měl dostat na přelomu roku.  

V Bruselu 14. 10. 2015

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer
Témata:
Daňový systém, EU
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme