EU musí věnovat lidským právům pozornost

23. 11. 2017

Čeští poslanci Jaromír Štětina, Jiří Pospíšil a Luďek Niedermayer (všichni TOP 09) protestují proti tomu, aby byl prezident Běloruska Aleksander Lukašenko zván na nadcházející summit Východního partnerství, který se koná v pátek 24. listopadu v Bruselu. Summitu se účastní hlavy států či vlád států EU spolu se zástupci 6 východoevropských zemí (Ukrajina, Moldávie, Gruzie, Bělorusko, Arménie, Ázerbajdžán). O pozvání na summit rozhodl Donald Tusk jako hlava Evropské rady. Vůbec poprvé tak dochází k tomu, že na takovéto vrcholné setkání byl pozván běloruský diktátor. Evropští politici podle českých poslanců vysílají vzkaz běloruské opozici, že Lukašenko je partnerem pro EU bez ohledu na neutuchající vlnu zatýkání a šikanu běloruských disidentů.

„Východní partnerství bylo ustaveno za českého předsednictví v roce 2009 právě za tím účelem, aby šířilo myšlenky demokracie a právního státu a dalo jim šanci se ukotvit i ve státech na východ od našich hranic. Nicméně současná pozvánka pro pana Lukašenka jde přesně proti tomuto duchu. To má jezdit do Bruselu a vyprávět zde o tom, jak letos v březnu nechal pozatýkat téměř přes tisíc pokojných demonstrantů, novinářů, ochránců lidských práv, občanských aktivistů a členů opozice? A situace se nelepší, dokládají to zátahy na členy opozičních stran v průběhu září. Musíme nazývat věci pravými jmény - pozvání Lukašenka do Bruselu je hození běloruských demokratů přes palubu,“ říká poslanec Jaromír Štětina, který působí v mezinárodním sdružení Občanské Bělorusko.

„Osobně jsem byl velmi pobouřen, když jsem se o tomto pozvání dozvěděl. Skutečně chceme, aby Lukašenko chodil po Bruselu na červeném koberci a užíval si pozornosti mezinárodního tisku, zatímco v Bělorusku tajní policisté šikanují občany? EU musí věnovat lidským právům stejnou pozornost jako věnuje jiným tématům. Pro běloruskou opozici je EU ostrovem demokracie - vzhlížejí k nám a očekávají od nás podporu ve svém snažení o zavedení demokratických pořádků ve své zemi. A teď od běloruských demokratů dostáváme dopisy, že pozvání znamená legitimizaci a naši podporu celému Lukašenkovu režimu, včetně represí a útlaku,“ říká poslanec Jiří Pospíšil.

Vůbec poprvé od vzniku Východního partnerství v roce 2009 byl Lukašenko pozván na toto setkání, při minulých příležitostech Brusel vždy diplomaticky oznámil, že prezident na setkání vítán nebude.

Východní partnerství má také svoji parlamentní dimenzi - poslanci Evropského parlamentu se spolu s poslanci z východoevropských zemí scházejí ke společnému jednání jednou ze rok. Na toto jednání tzv. parlamentního shromáždění EURONEST však běloruští poslanci zváni nejsou, a to do té doby, až budou v Bělorusku svobodné a demokratické volby. Bělorusko pak v těchto jednáních zastupují zástupci občanské společnosti a opozičních stran.

Marek Hannibal

Zdroj: EPP.eu, 23. 11. 2017

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Luděk Niedermayer, Jiří Pospíšil, Jaromír Štětina
Témata:
EU, Zahraničí
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Jsme jediná pravicová proevropská strana.
Děkujeme